Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2016 r., sygn. I FSK 2063/15
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 marca 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 3/11 w sprawie ze skargi A. R. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 2 listopada 2010 r. nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 450 (słownie: czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
A. R. (dalej: Strona lub Skarżący) wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 marca 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 3/11. Wyrokiem tym Sąd oddalił jego skargi na osiem decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 2 listopada 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za poszczególne miesiące od stycznia do sierpnia 2008 r.
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji
2.1. Zaskarżonymi decyzjami Dyrektor IS, po rozpatrzeniu odwołań Strony, utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. z dnia 20 lipca 2010 r. w sprawie podatku VAT za wymienione wyżej okresy rozliczeniowe.
2.2. Organy podatkowe ustaliły i przyjęły, że: - Strona jako zarejestrowany podatnik podatku VAT wykonywała działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży artykułów pasmanteryjnych i galanteryjnych; - prowadzone przez nią rejestry dla potrzeb tego podatku nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych; - nie wykazała w nich bowiem części sprzedaży oraz zakupów (trzydziestu faktur z tytułu nabycia towarów handlowych, na łączną kwotę 53.108,72 zł netto); - o nieewidencjonowaniu sprzedaży w sposób całościowy świadczyły wystawione jej pracownikom mandaty karne (dwa w 2007 r., dziewięć w 2008 r., jeden w 2009 r.); - dowodem w sprawie nie mogły być przedłożone przez Stronę dodatkowe spisy z natury na dzień 31 grudnia 2008 r., gdyż sporządzono je wyłącznie na potrzeby kontroli podatkowej; - po uwzględnieniu zakupów niezadeklarowanych (w kwocie 53.108,72 zł netto) udział pozostałych zakupów w obrocie netto z całego roku podatkowego wyniósł 245,28%; - zestawienie sprzedaży netto z nabyciami netto z działalności gospodarczej wskazywało na stratę, a dodatkowo Strona ponosiła wydatki z tytułu zatrudnienia pracowników oraz opłacała własne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; - wpłaty w 2008 r. na rachunek bankowy Strony związany z prowadzoną działalnością gospodarczą przewyższały deklarowane kwoty uzyskane ze sprzedaży towarów; - rejestry zakupów oraz rejestry sprzedaży prowadzone przez Stronę za poszczególne okresy rozliczeniowe 2008 r. były nierzetelne; - w związku ze stwierdzonym stanem faktycznym podstawę opodatkowania określono w drodze oszacowania; - metody szacowania wymienione w art. 23 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.; dalej: O.p.) były nieadekwatne do stwierdzonych okoliczności, co doprowadziło do użycia "innej" metody, zgodnie z art. 23 § 4 O.p.; - określoną w drodze oszacowania kwotę niezaewidencjonowanej sprzedaży netto, a następnie podatku należnego od tej oszacowanej sprzedaży (z uwzględnieniem stawek podatkowych) podzielono na 12 (tj. przez liczbę miesięcy) i doliczono do kwot sprzedaży netto oraz do podatku należnego (według poszczególnych stawek podatkowych), które wykazała Strona w deklaracjach VAT-7 złożonych za poszczególne miesiące 2008 r.; - w konsekwencji dokonano obliczenia Skarżącemu podatku VAT za okresy objęte decyzjami w innych wysokościach od deklarowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty