Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2016 r., sygn. II FSK 1283/15
Opłata skarbowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia WSA del. Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant Dominika Kurek, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 2022/14 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 27 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłata skarbowej za wydanie zaświadczenia 1)uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2)uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia 7 kwietnia 2014 r. [...], 3)zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w W. kwotę 4.317 (słownie: cztery tysiące trzysta siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2014 r., I SA/Wr 2022/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w W. (dalej skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 27 maja 2014 r. w przedmiocie opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia.
2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że prezydent miasta (dalej: organ I instancji) w dniu 7 kwietnia 2014 r. określił skarżącej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty skarbowej za wydanie 748 zaświadczeń
o samodzielności lokali mieszkalnych w łącznej kwocie 12.716,00 zł.
Organ II instancji powołując art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. b i art. 6 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2012 r., poz. 1282 ze zm. - dalej: u.o.s.) i art. 21 § 1 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 249 ze zm. - dalej: ord. pod.) uznał za zasadne stanowisko organu I instancji. Bezspornym bowiem jest, że strona występowała do starosty o wydanie zaświadczeń o samodzielności lokali mieszkalnych pozostających w zasobach spółdzielni, a zatem zobowiązanie podatkowe powstało z mocy prawa na skutek złożenia w 2009 r. wniosków o wydanie tych zaświadczeń. Co prawda nie wezwano strony do uiszczenia opłaty skarbowej, ale nie zmienia to faktu, że obowiązek uiszczenia opłaty powstał z chwilą złożenia wniosków. Sporna jest kwestia interpretacji art. 2 ust. 1 pkt 2) u.o.s., który to przepis stanowi, że nie podlega opłacie skarbowej wydanie zaświadczenia "w zakresie budownictwa mieszkaniowego". Organ wskazał, że zwolnione z opłaty skarbowej jest wydanie zaświadczenia wystawianego w trakcie trwania procesu budowy np. lokali mieszkalnych. Skoro przedmiotowe lokale zostały już wybudowane to nie można przyjąć, że zaświadczenia o ich samodzielności wystawiane są w trakcie trwania procesu budowlanego, a tym samym korzystają ze zwolnienia. Czynność wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu nie może być uznana za czynność dokonaną w sprawie budownictwa mieszkaniowego skoro nie jest ona nieodzownym elementem załatwienia sprawy administracyjnej z zakresu budownictwa mieszkaniowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty