07.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 598/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Sz 1161/14 w sprawie ze skargi T.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 21 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2008r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T.C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania w sprawie przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 8 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1161/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, oddalił skargę T. C., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 21 lipca 2014 r., wydaną wobec skarżącego w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2008 r.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S., decyzją z dnia 10 grudnia 2013 r. określił skarżącemu, prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą P., za październik 2008 r., zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.

1.2.1. Organ kontroli skarbowej ustalił bowiem że podatnik dokonał dostawy towarów na rzecz firmy E. z siedzibą na Cyprze, jednakże nie nastąpił wywóz towarów poza terytorium Polski. Uznano więc, że transakcje - zawarte pomiędzy firmą strony, a cypryjskim kontrahentem - wykazane na spornych fakturach, nie stanowiły wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w rozumieniu art. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej powoływana również jako: "ustawa o VAT", "u.p.t.u." lub "ustawa o podatku od towarów i usług"), a zatem podatnik nie był uprawniony do zastosowania stawki VAT 0%. Dostawy napojów energetycznych R. do firmy E. podatnik winien natomiast, według organu pierwszej instancji, wykazać w deklaracji VAT-7 za październik 2008 r. jako dostawę krajową ze stawką VAT 22%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne