Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 833/15
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia del. WSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych Ministra Finansów oraz N. I. Sp. z o. o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 28 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Op 608/14 w sprawie ze skargi N. I. Sp. z o. o. w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną N. I. Sp. z o. o. w O., 2) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 3) oddala skargę, 4) zasądza od N. I. Sp. z o. o. w O. na rzecz Ministra Rozwoju i Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 6 czerwca 2014 r. wydaną dla N. Spółka z o.o. w O. (skarżącej/Spółki) w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że wnioskiem z 21 marca 2014 r. skarżąca wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiając następujący stan faktyczny: Spółka organizuje wycieczki i wczasy zagraniczne, świadczone usługi turystyki rozlicza w zakresie podatku od towarów i usług na zasadach określonych w art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm. dalej jako ustawa o VAT). W przypadku organizacji niektórych imprez występuje marża ujemna, co wynika z między innymi ze sprzedaży imprez w opcji "last minute", sprzedaży usług dla mniejszej liczby osób niż przewidywana, różnic kursowych, dodatkowych kosztów (dopłat paliwowych, dowozu klientów i innych nieprzewidzianych kosztów z powodu np. opóźnień i awarii samolotów). Skarżąca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, jak też zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Nie korzysta ze zwolnień podmiotowych i przedmiotowych. Zakres wniosku dotyczy usług turystyki, w ramach których Spółka wyłącznie nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, o których mowa w art. 119 ust. 2 ustawy o VAT, nie obejmuje usług turystyki, w ramach których świadczy usługi własne (art. 119 ust. 5 ustawy o VAT). Skarżąca nabywa usługi dla bezpośredniej korzyści turysty zarówno od podatników krajowych, jak i zagranicznych. Organizuje jedynie wyjazdy zagraniczne, do państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i krajów spoza Unii Europejskiej (nie organizuje wyjazdów na terytorium Polski).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty