20.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 803/15

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia del. WSA Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 922/14 w sprawie ze skargi N. z siedzibą w Niemczech na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 46 i 48-58 akt)

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 grudnia 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 922/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: sąd pierwszej instancji), po rozpoznaniu skargi N. z siedzibą w Niemczech (dalej: spółka lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ podatkowy) z dnia 28 listopada 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację i zasądził od organu podatkowego na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że spór w sprawie sprowadzał się do właściwego określenia zakresu zawężenia stosowania stawki obniżonej w ramach grupowania 17.22.12.0 PKWiU, obejmującego "Podpaski higieniczne i tampony, pieluszki i wkładki dla niemowląt oraz podobne wyroby sanitarne lub wyroby odzieżowe i akcesoria odzieżowe, wykonane z masy celulozowej, papieru, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych - wyłącznie: wata z materiałów włókienniczych i wyroby z tego rodzaju waty, z wyłączeniem waty konfekcyjnej (PKWiU ex 17.22.12.0)".

Zdaniem spółki w świetle powyższej klasyfikacji prawo do zastosowania 8% stawki VAT mają wyroby z waty z materiałów włókienniczych, a niewątpliwie wkładka laktacyjna należy do wyrobów zbudowanych z materiałów włókienniczych. Ponieważ w pozycji tej nie ma zastrzeżenia, by wyroby takie wykonane były wyłącznie z waty z materiałów włókienniczych, to tym samym fakt, że podpaska laktacyjna mocowana jest za pomocą przylepca niebędącego materiałem włókienniczym, nie może przesądzać o wyłączeniu tego wyrobu ze stawki preferencyjnej. Takie postępowanie byłoby w ocenie spółki całkowicie nieuzasadnione i stanowiłoby pewną formę dyskryminacji podatników produkujących zasadniczo takie same wyroby - niektórzy z nich byliby zobowiązani do stosowania stawki 23%, a inni do zastosowania stawki preferencyjnej 8% z załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne