Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 421/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia del. WSA Bożena Dziełak, Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Rz 914/14 w sprawie ze skargi Z. sp. z o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz Z. sp. z o.o. z siedzibą w R. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 16 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 914/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił zaskarżoną przez Z. spółkę z o.o. w R. (zwana w dalszej części uzasadnienia w skrócie "Spółką") indywidualną interpretację Ministra Finansów z 7 lipca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie produkcji i dystrybucji sprzętu AGD. W ramach prowadzonej działalności przeprowadza liczne transakcje z podmiotami zagranicznymi dotyczące dostaw towarów i świadczenia usług, których rozliczenie następuje w walutach obcych. W celu zabezpieczenia przed negatywnym wpływem ryzyka kursowego na wykonywaną działalność oraz w celu zapewnienia bezpiecznej pozycji walutowej Spółka zawiera z podmiotem powiązanym, z siedzibą na terytorium Niemiec, (dalej zwanym "spółką zagraniczną") walutowe kontrakty terminowe typu forward rzeczywisty (dalej "kontrakt"). Spółka zagraniczna jest podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec i nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Kontrakty stanowią instrumenty finansowe w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r., poz. 94 ze zm. - dalej "u.o.i.f."). Spółka zawiera i będzie również w przyszłości zawierać, ze spółką zagraniczną dwa rodzaje kontraktów, tj.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty