10.11.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. I FSK 231/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 27 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 października 2014 r. sygn. akt III SA/Gl 449/14 w sprawie ze skargi D. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 12 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 7.200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 22 października 2014 r., III SA/Gl 449/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę D. W. (dalej: skarżąca, strona) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. (dalej: DIS) z 12 grudnia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją z 27 marca 2013 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. określił skarżącej rozliczenie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. w sposób odmienny od podatnika. Organ pierwszej instancji zakwestionował prawo do odliczenia przez skarżącą podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez firmę PHU P. A. B. (podwykonawcę), bowiem faktury te nie dokumentują rzeczywistych transakcji między podmiotami w nich wskazanymi, a w związku z tym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z nich wynikający, zgodnie z art. 88 ust. 3 a pkt 4 lit. a ustawy o VAT.

Zdaniem organu kontroli skarbowej zakup usług remontowo - budowlanych sprowadził się jedynie do sporządzenia fikcyjnych faktur. Przedmiotowe operacje miały na celu firmowanie transakcji gospodarczych, które służyły do zmniejszenia obciążeń wobec Skarbu Państwa. W zakresie w jakim PHU P. A. B. fakturował wykonanie usług remontowo-budowlanych faktycznym wykonawcą był M. W., który działając w imieniu i na rzecz strony wykorzystał do wykonania przedmiotowych prac pracowników, których nielegalnie zatrudniał i nie zgłaszał ich zatrudnienia lub powierzenia pracy zarobkowej do ubezpieczenia społecznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne