21.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 830/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1408/14 w sprawie ze skargi K. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1408/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ("WSA") oddalił skargę wniesioną przez Skarżącego - K. N., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. ("Dyrektor IS") z dnia 30 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

Decyzją z dnia 19 grudnia 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego K. ("Naczelnik US") określił Skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za październik 2012 r. w kwocie 383 zł.

Uznał bowiem, że Skarżący zawyżył podatek naliczony do odliczenia, ponieważ odliczył całą kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących opłatę leasingową do umowy leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód specjalny Volvo (bankowóz typu C) oraz zakup paliwa służącego do napędu tego samochodu.

Zdaniem Naczelnika US fakt, iż bankowóz spełnia formalne przesłanki zaliczenia go do pojazdów specjalnych, których nie dotyczą ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego przewidziane w art. 3 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 z późn. zm.) - dalej "ustawa zmieniająca", nie oznacza, że każdy czynny zarejestrowany podatnik VAT może w pełnej wysokości odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu bankowozu. W celu odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przy zakupie takiego pojazdu i paliwa do jego napędu, pojazd winien służyć takiej opodatkowanej działalności podatnika, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne. Naczelnik US powołał się przy tym na definicję "pojazdu specjalnego" z art. 2 pkt 36 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne