21.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 648/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Po 609/14 w sprawie ze skargi J. M. P. S.A. z siedzibą w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od J. M. P. S.A. z siedzibą w K. na rzecz Ministra Rozwoju i Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Po 609/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ("WSA") uchylił skierowaną do Skarżącej - J. M. Polska S.A. w K., interpretację indywidualną z dnia 14 marca 2014 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez Ministra Finansów, z upoważnienia którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w P.

Z przedstawionego przez WSA stanu sprawy wynika, iż we wniosku o wydanie interpretacji Skarżąca podała, że prowadzi działalność w zakresie detalicznej sprzedaży towarów handlowych poprzez sieć sklepów na terenie Polski. Oferta Skarżącej obejmuje bardzo szeroki i zróżnicowany asortyment towarów, m.in. artykuły spożywcze, chemiczne i przemysłowe.

Nazwy (opisy) towarów na paragonach fiskalnych, generowanych przez kasy rejestrujące zintegrowane z funkcjonującym w Skarżącej spółce systemem finansowo-księgowym SAP, tworzone są przy użyciu tego systemu i co do zasady odpowiadają nazwom towarów zamieszczanym na etykietach znajdujących się pod tymi towarami na półkach sklepowych. Ewentualne różnice w nazwach na paragonach i na półkach sklepowych wynikają m.in z ograniczonych możliwości technicznych kas fiskalnych, w tym z ograniczonej ilości znaków możliwych do umieszczenia w opisie/nazwie towaru na paragonie fiskalnym i sprowadzają się do tego, że do nazwy na paragonie fiskalnym Skarżąca może stosować skrót literowy, np. nazwa towaru na etykiecie - "Napój gazowany Cola Original 21", a na paragonie "Nap. Gaz. Cola Or. 21". Zapewnia to konsumentom/nabywcom łatwą identyfikację nabytego towaru na terenie sklepu i po jego opuszczeniu, w oparciu o paragon.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne