Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 966/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 1197/14 w sprawie ze skargi Gminy T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz Gminy T. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 1197/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę Gminy T. (dalej: wnioskodawca lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w K., dalej: organ) z dnia 26 sierpnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Wnioskodawca wystąpił do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji, wskazując, że w latach 2010 - 2013 zrealizował inwestycję polegającą na modernizacji i rozbudowie dwóch domów ludowych (obiekty kulturalne) położonych w miejscowościach na terenie Gminy T. W związku z przeprowadzonymi pracami inwestycyjnymi wnioskodawca poniósł wydatki, w ramach których nabył towary i usługi związane bezpośrednio i wyłącznie z przedmiotowymi inwestycjami. Faktury dokumentujące ponoszone wydatki zostały wystawione na wnioskodawcę, ale dotychczas nie dokonał on odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków. Przedmiotowe inwestycje prowadzone były z zamiarem przynajmniej częściowego wynajmu obiektów. Niezwłocznie po zakończeniu każdej inwestycji wnioskodawca umożliwił odpłatne korzystanie z obiektów zainteresowanym podmiotom. Określenie ceny takiej usługi następowało na podstawie opracowania przygotowanego przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Ww. obiekty wykorzystywane są w ten sposób, że pomieszczenia w części przeznaczone są do odpłatnego wynajmu (np. sklep, bank, poczta, niepublicnzy zakład opieki zdrowotnej, zakład fryzjerski, sala balowa), a w części do nieodpłatnego użyczenia (np. Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, lokalnym organizacjom społecznym). Przychody z tytułu wynajmu stanowią przychody wnioskodawcy, który dokumentuje je fakturami VAT i odprowadza podatek należny. Wnioskodawca jest w stanie określić na podstawie kryterium proporcji powierzchni danego obiektu kulturalnego, jaka jego część przeznaczona jest do odpłatnego wynajmu, a jaka do nieodpłatnego użyczenia. W jednym przypadku użytkowaniu komercyjnemu przeznaczone jest 58% powierzchni (w tym sala balowa), a w drugim - 55% (w tym sala balowa). Natomiast od momentu dokonania zakupów do końca 2010 r. oraz w odniesieniu do zakupów od 1 stycznia 2011 r. wnioskodawca nie jest w stanie dokonać bezpośredniej alokacji podatku naliczonego do poszczególnych czynności (odpłatnego wynajmu, nieodpłatnego użyczenia). Jedynym sposobem określenia części podatku naliczonego podlegającej odliczeniu jest kryterium proporcji powierzchni danego obiektu kulturalnego. W odniesieniu do tych części ww. obiektów, jaką zajmują sale balowe, wnioskodawca wskazał też, że w pierwszym przypadku sala jest przedmiotem najmu średnio 2 dni w roku przez 3 godziny w każdym z tych dni, a w drugim przypadku - średnio 10 dni w roku każdorazowo przez 3 godziny. Nieodpłatnego użyczenia dokonuje się zaś w obu przypadkach średnio 14 dni w roku przez 3 godziny w każdym z tych dni. W pozostałych okresach obie sale nie są w żaden sposób wykorzystywane. W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty