Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 747/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA (del.) Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Po 813/14 w sprawie ze skargi Syndyka masy upadłości S. Spółka Akcyjna w upadłości likwidacyjnej na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz Syndyka masy upadłości S. Spółka Akcyjna w upadłości likwidacyjnej kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Po 813/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ("WSA"), po rozpoznaniu skargi Syndyka masy upadłości S. S.A. w upadłości likwidacyjnej ("Spółka"), uchylił skierowaną do tejże Spółki interpretację indywidualną z dnia 17 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez Ministra Finansów, z upoważnienia którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w P.
Z przedstawionego przez WSA stanu sprawy wynika, iż opisując stan faktyczny wskazano, że pomimo ogłoszenia upadłości Spółka pozostaje czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W okresie przed ogłoszeniem upadłości, tj. przed 8 października 2013 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonywała zakupów towarów i usług od kontrahentów. Ponieważ nie wszystkie zobowiązania zostały uregulowane, z dniem ogłoszenia upadłości likwidacyjnej wierzyciele Spółki zobowiązani są zgłaszać swoje wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
W związku z powyższym zadano pytanie, czy działając w imieniu własnym, ale na rachunek upadłego wnioskodawcy (podatnika), syndyk zobowiązany jest do dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej "u.p.t.u.", oraz do rozliczenia (zapłaty) korygowanej kwoty podatku w deklaracji za okres miesięczny, w którym upłynął 150 dzień od dnia płatności wierzytelności, z których to wynika korygowana kwota podatku naliczonego powstałego przed datą ogłoszenia upadłości podatnika, a uprawdopodobnienie nieściągalności tych wierzytelności nastąpiło od 1 stycznia 2013 r.?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty