Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. II FSK 3167/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy Knurów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 maja 2014 r. sygn. akt I SA/Gl 1329/13 w sprawie ze skargi Gminy Knurów na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie kosztów egzekucyjnych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. uchyla zaskarżone postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 sierpnia 2013 r. nr [...], 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz Gminy Knurów kwotę 660 (słownie: sześćset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z dnia 27 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 1329/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Prezydenta Miasta Knurów na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 sierpnia 2013 r. przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych.
1.2. W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że postanowieniem z dnia 9 lipca 2013r. Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu określił Skarżącemu (dalej zwany: "Prezydent", "wierzyciel") koszty egzekucyjne do tytułu wykonawczego w łącznej wysokości 28.834,10 zł. W uzasadnieniu podniesiono, że w trakcie postępowania egzekucyjnego wierzyciel zwrócił się z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego wskazując, iż toczy się postępowanie odszkodowawcze prowadzone przez Wojewodę Śląskiego z tytułu przejęcia na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości, do której wierzyciel skierował egzekucję w sprawie i posiada na niej ustanowioną hipotekę. Uwzględniając wniosek wierzyciela, organ egzekucyjny postanowieniem z dnia 24 lutego 2012 r. zawiesił na mocy art. 56 § 3 w związku z art. 56 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r., poz. 1015 ze zm.; zwana dalej: "u.p.e.a.") postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec K. [...] S.A. w oparciu o tytuł wykonawczy wystawiony przez wierzyciela. Z uwagi na fakt, iż postępowanie egzekucyjne zawieszone na żądanie wierzyciela nie zostało podjęte przed upływem 12 miesięcy od dnia zgłoszenia tego żądania, postępowanie egzekucyjne zostało postanowieniem z dnia 13 czerwca 2013 r. umorzone w związku z wystąpieniem przesłanki z art. 59 § 1 pkt 8) u.p.e.a., które to uprawomocniło się bez zaskarżenia. W konsekwencji powyższego organ egzekucyjny postanowieniem z dnia 9 lipca 2013 r. w oparciu o przepis art. 64c § 4 i 7 u.p.e.a. określił koszty egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego obejmującego zobowiązanie z tytułu podatku od nieruchomości za sierpień 2005 r., wystawionego przeciwko K. [...] S.A. przez Prezydenta Miasta Knurów będącego wierzycielem i obciążył wierzyciela ww. sumą kosztów wygenerowanych na podstawie przedmiotowego tytułu wykonawczego. W uzasadnieniu postanowienia powołując przepisy art. 64 § 1 pkt 6, § 3, § 6, a także 64c § 4 i § 7 u.p.e.a. wskazano, iż wierzyciel zobowiązany jest do pokrycia w całości kosztów egzekucyjnych powstałych w toku przedmiotowego postępowania egzekucyjnego, gdyż przepisy ustawy egzekucyjnej nie przewidują możliwości ściągnięcia od zobowiązanego kosztów egzekucyjnych po umorzeniu postępowania egzekucyjnego, które spowodowało powstanie tych kosztów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty