Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. I FSK 2118/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (spr.), Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E.-T. S., K. sp. j. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lutego 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 2165/12 w sprawie ze skargi E.-T. S., K. sp. j. z siedzibą w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od marca do grudnia 2007 r. i od stycznia do kwietnia 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E.-T. S., K. sp. j. z siedzibą w Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 12 lutego 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. S., K. s.j. z siedzibą w Z. (dalej: spółka, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: DIS) z 9 maja 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od marca do grudnia 2007 r. i od stycznia do kwietnia 2008 r.
2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji przypomniał, że w trakcie kontroli przeprowadzonej przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej za ww. okres ustalono, iż spółka dokonała nienależnego obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu oleju napędowego wystawionych przez C. Sp. z o.o.
Z ustaleń postępowania kontrolnego prowadzonego przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. dla C. wynika, że w okresie kontrolowanym w dokumentacji źródłowej C. nie stwierdzono żadnych umów zlecenia czy o dzieło, jak również dowodów zapłaty potwierdzających zatrudnienie innych pracowników w tej spółce. W toku postępowania kontrolnego ustalono, że Sp. z o.o. C. w 2007 r. posiadała faktury zakupu oleju napędowego tylko od następujących podmiotów: P. O. Sp. z o.o., B. Sp. z o.o., A. Sp. z o.o. Z ustaleń organu podatkowego wynikało, że faktury wystawione przez te podmioty na rzecz C. nie dokumentują rzeczywistych transakcji gospodarczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty