Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. I FSK 542/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. sp. z o. o. z siedzibą w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 października 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 574/14 w sprawie ze skargi E. sp. z o. o. z siedzibą w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. sp. z o. o. z siedzibą w M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 9 października 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 574/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. Sp. z o.o. z siedzibą w M. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2007 r.
1.2. W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. decyzją z dnia 31 lipca 2013 r. nr [...], określił skarżącej w podatku od towarów i usług nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc oraz do zwrotu na rachunek bankowy w prawidłowej wysokości za: styczeń, luty, marzec, maj, czerwiec lipiec, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2007 r. oraz zobowiązanie podatkowe za: kwiecień i sierpień 2007 r.
W uzasadnieniu organ wskazał, że w toku postępowania kontrolnego ustalono, że skarżąca w rejestrach zakupów za ww. okresy ujęła łącznie 23 faktury VAT dokumentujące sprzedaż paliw, na których jako wystawca figurował podmiot P., a następnie w deklaracjach VAT-7 obniżyła podatek należny o podatek naliczony wynikający z tych dokumentów. Organ kontrolujący stwierdził, iż sprzedaż oleju napędowego udokumentowana fakturami wystawionymi przez P. w rzeczywistości nie miała miejsca, a więc wystawione dokumenty nie potwierdzają rzeczywistego przebiegu transakcji. Tym samym skarżąca naruszyła przepisy: art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535, ze zm.); dalej: ustawa o VAT. W oparciu o stan faktyczny ustalony w toku postępowania kontrolnego stwierdzono, że w poszczególnych miesiącach 2007 r. spółka zawyżyła kwoty podatku naliczonego. Okoliczności sprawy świadczyły zdaniem organu pierwszej instancji o tym, że w latach 2005-2010 na rzecz Skarżącej wystawiano faktury, w których jako ich wystawców wskazywano "podmioty-słupy", pozostające pod kontrolą osób powiązanych ze zorganizowaną przestępczością. W dokumentach tych wykazywano dostawy oleju napędowego. W okresie objętym zakresem prowadzonego postępowania kontrolnego powyższe okoliczności dotyczyły faktur wystawionych przez P.. Zakwestionowanie rzetelności ksiąg prowadzonych przez Stronę było spowodowane stwierdzeniem, że w latach 2005-2010 na rzecz skarżącej wystawiano faktury, w których dokumentowano zdarzenia gospodarcze (dostawy paliwa), które to zdarzenia w rzeczywistości miały inny przebieg, niż wskazany w przedmiotowych fakturach. Z ustaleń postępowań kontrolnych, przeprowadzonych wobec spółki (za lata 2007-2010) wynikało, iż ww. dokumenty były trwale i cyklicznie ujmowane w księgach podatkowych strony. W konsekwencji podatek naliczony wykazany w przedmiotowych dokumentach był uwzględniany w rozliczeniach i deklaracjach VAT-7 spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty