Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. I FSK 553/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C.S. sp. z o. o. P. sp. k. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1755/14 w sprawie ze skargi C. S. sp. z o. o. P. sp. k. z siedzibą w P. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia 29 stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu różnicy w podatku od towarów i usług za listopad 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. na rzecz C. S. sp. z o. o. P. sp. k. z siedzibą w P. kwotę 320 (słownie: trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 19 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1755/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. z o. o. P. Sp. k. z siedzibą w P. (dalej: skarżąca) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia 29 stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu różnicy w podatku od towarów i usług za listopad 2013 r.
1.2. Postanowieniem z dnia 29 stycznia 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. przedłużył skarżącej termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy za miesiąc listopad 2013 r. - do dnia 28 lutego 2014 r.
W uzasadnieniu organ wskazał, że 2 grudnia 2013 r. skarżąca złożyła deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-7 za miesiąc listopad 2013 roku, w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, w tym do zwrotu na rachunek bankowy wraz z wnioskiem o przyspieszony zwrot podatku od towarów i usług, tj. w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji. W dniu 10 grudnia 2013 r. organ podatkowy wezwał telefonicznie podatnika do przedłożenia dokumentów źródłowych niezbędnych dla przeprowadzenia - w ramach czynności sprawdzających - weryfikacji zasadności zadeklarowanego zwrotu przed upływem terminu dla jego dokonania. Jednak weryfikacja rozliczenia w trybie czynności sprawdzających nie powiodła się, gdyż podatnik odmówił przedłożenia dokumentów do czynności sprawdzających, co potwierdzają notatki służbowe sporządzone przez pracownika Referatu Czynności Sprawdzających Urzędu Skarbowego w P. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. poinformował Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. o zamiarze wszczęcia przez Dyrektora postępowania kontrolnego w spółce w zakresie podatku od towarów i usług za listopad 2013r. oraz że zawiadomienie doręczone zostało spółce w dniu 18 grudnia 2013r. - przedmiotowa informacja wpłynęła do organu podatkowego za pośrednictwem faksu w dniu 23 grudnia 2013 r., a następnie w dniu 2 stycznia 2014r. za pośrednictwem poczty. Następnie Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. wszczął postępowanie kontrolne wobec spółki w zakresie podatku od towarów i usług za listopad 2013r., w ramach którego mieściła się również weryfikacja zasadności zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym zadeklarowanego przez spółkę. Postanowieniem z dnia 24 grudnia 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. przedłużył termin zwrotu różnicy podatku do dnia 31 stycznia 2014 r. W dniu 3 stycznia 2014 r. nastąpiło wszczęcie postępowania kontrolnego u skarżącej w zakresie podatku od towarów i usług za listopad 2013 r. Organ wydał zaskarżone postanowienie i podkreślił, że do dnia wydania tego postanowienia postępowanie kontrolne prowadzone na podstawie przepisów o kontroli skarbowej, w ramach którego dokonywana jest weryfikacja zasadności zwrotu nie zostało zakończone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty