Wyrok NSA z dnia 20 września 2016 r., sygn. I FSK 520/15
Uprawdopodobnienie niewykonania zobowiązania odnosi się do wszystkich zdarzeń i okoliczności, które można, w świetle zasad doświadczenia życiowego, potraktować jako uprawdopodobniające określone zdarzenie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Lu 636/14 w sprawie ze skargi B. W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 29 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu I instancji.
1.1. Wyrokiem z 10 grudnia 2014 r., sygn. akt: I SA/Lu 636/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę B. W. (dalej zwany "skarżącym") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 29 maja 2014r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności.
2. Przedstawiony przez sąd I instancji stan faktyczny i prawny sprawy.
2.1. Sąd I instancji, przedstawiając przebieg postępowania podatkowego wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. decyzją z 28 listopada 2013 r. określił skarżącemu kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług za listopad 2008 r. w wysokości 3.244 zł zaś następnego dnia, na podstawie art. 216, 239b § 1 pkt 2, 4, § 2 - § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm. - dalej zwana w skrócie: "Ordynacja podatkowa"), wydał postanowienie o nadaniu tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
2.2. Dyrektor Izby Skarbowej w L., rozpatrując zażalenie wniesione przez skarżącego, utrzymał w mocy powyższe postanowienie. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, że rygor natychmiastowej wykonalności został nadany zasadnie z uwagi na brak uprawdopodobnienia przez skarżącego stanu majątkowego, który pozwalałby na dokonanie stosownego zabezpieczenia zobowiązań podatkowych wynikających z decyzji. Organ odwoławczy jako niewiarygodne ocenił twierdzenie skarżącego o posiadaniu gotówki w kwocie 60.000 zł. Środki te, jak zauważył Dyrektor Izby Skarbowej, pozwoliłyby skarżącemu uregulować zobowiązania podatkowe, czego jednak nie uczynił. W ocenie organu o braku posiadania takiej kwoty przemawiały też same twierdzenia skarżącego jak też składane przez niego zeznania podatkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty