30.09.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 września 2016 r., sygn. I FSK 401/15

Dopiero po przesądzeniu, że stan faktyczny przyjęty przez sąd w zaskarżonym wyroku jest prawidłowy albo, że nie został skutecznie podważony, można przejść do skontrolowania procesu subsumcji danego stanu faktycznego pod zastosowany w sprawie przepis prawa materialnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Hieronim Sęk, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 30 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. Sp. z o. o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Go 622/14 w sprawie ze skargi K. Sp. z o. o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 26 sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. Sp. z o. o. w Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. kwotę 600 (słownie: sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z 26 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Go 622/14, oddalił skargę K. Sp. z o.o. w Ż. (zwanej dalej "Spółką" lub "stroną skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z 26 sierpnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r.

2. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że w wyniku czynności kontrolnych ustalono, że skarżąca Spółka, w ramach prowadzonej działalności w zakresie produkcji i sprzedaży płyt OSB oraz paneli podłogowych, nabywała między innymi usługi transportowe od S. J. S. oraz Usługi Transportowe A.L., polegające na transporcie odpadów drzewnych. Zdaniem organu ww. firmy transportowe wskazywały nieprawdziwe miejsce rozpoczęcia świadczenia usługi transportowej zawyżając tym samym wartość świadczonych usług oraz wysokość podatku przypadającego do odliczenia. Z uwagi na powyższe Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Z. w decyzji z 14 września 2012 r., zakwestionował faktury zakupów wystawione przez powyższe podmioty na łączną kwotę netto 95.112,09 zł (VAT 20.924,66 zł), uznając je za nierzetelne i nieodzwierciedlające faktycznych operacji gospodarczych i pominął podatek naliczony wynikający z tych faktur w rozliczeniu podatku VAT za ten okres.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne