Wyrok NSA z dnia 30 września 2016 r., sygn. I FSK 71/14
Dla ustalenia miejsca zamieszkania istotne jest wystąpienie dwóch przesłanek, tj. przebywania w określonej miejscowości oraz zamiaru stałego pobytu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 30 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 3 października 2013 r., sygn. akt I SA/Go 293/13 w sprawie ze skargi P. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 15 marca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2009 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
1.1. P. T. (dalej: Strona lub Skarżący) wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 3 października 2013 r., sygn. akt I SA/Go 293/13. Sąd ten oddalił jego skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej (dalej: Dyrektor IS) w Z. z dnia 15 marca 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za miesiące od stycznia do sierpnia 2009 r.
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji
2.1. Decyzją z dnia 21 grudnia 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Z. (dalej: Dyrektor UKS) określił Skarżącemu w podatku VAT zobowiązania podatkowe za ww. miesiące 2009 r.
Podstawą wydania takiego rozstrzygnięcia było ustalenie, że Strona: - prowadziła działalność gospodarczą polegającą na wysyłkowej sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu, posługując się nick’ami: T. i D.; - przedmiotem sprzedaży były przede wszystkim kosmetyki, czasem telefony komórkowe lub akcesoria do nich oraz akcesoria komputerowe i samochodowe; - sprzedaży towarów dokonywała we własnym imieniu i na własny rachunek w sposób zorganizowany i ciągły w celach zarobkowych; działalności gospodarczej nie zarejestrowała i nie zgłosiła do opodatkowania; - według danych z wyciągów bankowych uzyskała w 2009 r. przychód z tytułu sprzedaży towarów przez internet w łącznej kwocie 219.378,68 zł.; - nie składała deklaracji podatkowych w podatku VAT za ww. okresy miesięczne; - mimo ciążących na niej obowiązków nie ewidencjonowała obrotu i podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących i nie prowadziła szczegółowej ewidencji dowodów zapłaty; - nie prowadziła również ewidencji, o których mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.; dalej: u.p.t.u.); - nadto nie przedłożyła organowi dowodów dotyczących zakupu towarów, które następnie sprzedała za pośrednictwem portalu A., w związku z czym nie posiadała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wykazanego w fakturach, na zasadzie art. 86 ust. 1 u.p.t.u.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty