25.10.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 października 2016 r., sygn. I FSK 298/15

Organy podatkowe są uprawnione odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT, jeżeli obiektywne przesłanki wskazują, że wiedział on lub powinien był wiedzieć, iż transakcja mająca stanowić podstawę prawa do odliczenia wiązała się z przestępstwem lub nadużyciem w zakresie podatku VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 25 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 października 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 698/14 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 8 kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za poszczególne miesiące 2009 r. oraz obowiązku zapłaty podatku 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 7.200zł (słownie: siedem tysięcy dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 28 października 2014 r., I SA/Łd 698/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę B. S. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (dalej: DIS) z 8 kwietnia 2014 r. w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za poszczególne miesiące 2009 r. oraz obowiązku zapłaty podatku.

2. W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przypomniał, że organ pierwszej instancji po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego w oparciu m.in. o art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) oraz. art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; dalej: ustawa o VAT) określił stronie wysokość nadwyżek podatku naliczonego nad należnym za miesiące od stycznia do lutego 2009 r. Ponadto organ I instancji w wydanej decyzji określił obowiązek zapłaty podatku, o którym mowa w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT uznając, że faktury VAT dokumentujące sprzedaż dokonaną przez stronę na rzecz podmiotów krajowych (str. 27 - 32 decyzji organu kontroli skarbowej) nie odpowiadają rzeczywistości. Powyższe oznacza zakwestionowanie przez organ w stosunku do faktur VAT mających dokumentować dostawy krajowe obowiązku odprowadzenia podatku należnego. Ponieważ w dokumentacji księgowej skarżącej brak było dowodów dokumentujących dostawę 11 szt. kurtek nabytych w marcu 2009 r. od firmy "J.-S." organ I instancji przyjął, że towar ten został sprzedany w okresie, w którym został nabyty, za kwotę odpowiadającą kwocie nabycia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne