Wyrok NSA z dnia 28 października 2016 r., sygn. I FSK 333/15
Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonywane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowoprawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1816/14 w sprawie ze skargi M. [...] S.A. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. [...] S.A. we W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
Minister Finansów (obecnie: Minister Rozwoju i Finansów) wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1816/14. Sąd ten, w wyniku skargi M. S.A. z siedzibą w W. (dalej: Spółka), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 marca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że: - jest czynnym podatnikiem podatku VAT; - w ramach podstawowej działalności udziela pożyczek szpitalom i innym podmiotom; - nabywa również wierzytelności wobec szpitali, zawierając następnie z nimi porozumienia co do ich spłaty za odpłatnością; - w przyszłości planuje konsorcjum z producentem sprzętu medycznego w celu przystępowania do przetargów na jego dostawę dla szpitali; - po wygranym przetargu producent dokona dostawy sprzętu medycznego na jej rzecz i wystawi fakturę VAT z 8% stawką podatku VAT, zaś Spółka przeznaczy ten sprzęt do wykonania czynności opodatkowanej poprzez dalszą jego dostawę szpitalowi; - wystawiona przez nią faktura będzie obejmowała cenę za dostawę gotowego do użycia sprzętu medycznego z taką samą stawką podatkową, a także dodatkowo należność za usługę odpłatnego finansowania jego zakupu przez rozłożenie w czasie płatności ceny tego sprzętu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty