Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2016 r., sygn. II FSK 2122/14
Pojęcia przegrody budowlanej, o którym mowa w art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l., nie można zawężać do ściany w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale należy objąć tą kategorią również takie elementy struktury budynku, jak np. filary, słupy czy kolumny, które w sensie konstrukcyjnym mogą pełnić tę samą funkcję co ściana, i które strukturalnie wydzielają budynek lub jego część z przestrzeni.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia WSA del. Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 marca 2014 r. sygn. akt VIII SA/Wa 961/13 w sprawie ze skargi P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta Radomia z dnia 22 sierpnia 2013 r. nr BP.II.310.3.2013 w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Prezydenta Miasta Radomia kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
Wyrokiem z dnia 12 marca 2014 r., sygn. VIII SA/Wa 961/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W (dalej również jako "Spółka") na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta Radomia z dnia 22 sierpnia 2013 r., nr BP.II.310.3.2013, wydaną w sprawie podatku od nieruchomości.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg postępowania.
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że jest właścicielem majątku w skład którego wchodzi między innymi budynek i budowle centrum handlowego, w tym garaż wielopoziomowy (parking) otwarty. Cały garaż (parking) wielopoziomowy został wybudowany jako przestrzeń otwarta, bez ścian zewnętrznych, posiada on jedynie bariery, zabezpieczające samochody przed wypadnięciem, ma niezadaszony ostatni poziom, na którym parkują samochody osobowe. Garaż ten nie posiada dachu i fundamentów, a także wyodrębnionych pomieszczeń. Obciążenia poprzez filary i fragmenty ław fundamentowych, przenoszone są z wyższych poziomów garażu na podłoże gruntowe. Elementy płyt fundamentowych znajdują się wyłącznie pod pomieszczeniami budynku centrum handlowego usytuowanymi na kondygnacji najniższej, które to pomieszczenia ujęte są w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości (pomieszczenia ochrony, magazynów, ramp zaopatrzeniowych, komunikacji itp.) jako powierzchnie budynku. Choć częściowo plac postojowy jest usytuowany pod najniższym stropem budynku centrum handlowego, to stanowi on całość techniczno-użytkową z pozostałą konstrukcją budowli garażu otwartego, a przestrzeń poziomu najniższego jest w całości przestrzenią otwartą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty