Wyrok NSA z dnia 22 września 2016 r., sygn. II FSK 631/16
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA del. Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (sprawozdawca), Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 22 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 1255/15 w sprawie ze skargi K. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 1 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości za 2013 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 1255/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę K.T. (dalej, jako "Skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 1 kwietnia 2015 r., nr [...], w przedmiocie wymiaru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości za 2013 r.
Przedstawiając, w uzasadnieniu wyroku, stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Wójt Gminy L. ustalił Skarżącemu min. podatek od nieruchomości za miesiące od stycznia do czerwca 2013 r. od gruntów położonych w T. o powierzchni 4 252 m², które zostały wykazane w ewidencji gruntów jako droga (dr). Zastosowano stawkę podatku od nieruchomości, właściwą dla gruntów pozostałych, wynikającą z uchwały Nr XXIX/161/12 Rady Gminy L. z dnia 29 października 2012 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
Po rozpatrzeniu odwołania, w którym Skarżący zarzucili nieuwzględnienie zmiany dokonanej w ewidencji gruntów z dnia 14 sierpnia 2013 r., w wyniku której przedmiotowy grunt został zakwalifikowany jako pastwisko, Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Organ odwoławczy, ponownie rozpoznając sprawę, przytoczył treść art. 1a ust. 3, art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej, w skrócie: "u.p.o.l.") oraz art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.) i wskazał, że drogi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym ani podatkiem leśnym, opodatkowane powinny być zatem podatkiem od nieruchomości. Organ, odnosząc się do zmian dokonanych w ewidencji gruntów przez Starostę K., wskazał, że z zawiadomienia o zmianach danych ewidencji gruntów i budynków wynika, że organ ten w dniu 14 sierpnia 2013 r. dokonał zmiany, poprzez wykreślenie na działce nr [...] położonej w T. o powierzchni 0,4252 ha użytku - drogi (dr) i wpisanie użytku przyległego - pastwiska trwałe (PS IV i PsV). Dla gminnego organu podatkowego treść tego dokumentu jest wiążąca, zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 ze zm., dalej w skrócie: "u.p.g.k.") podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczenia nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej i gospodarki nieruchomościami stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów. Gminny organ podatkowy nie może więc do celów podatkowych przyjąć innych danych niż wynikające z urzędowych dokumentów. Organ podkreślił jednocześnie, że z zawiadomienia nie wynika ażeby dokonana zmiana była poprawieniem mylnej klasyfikacji poczynionej wcześniej i skutkuje do okresów poprzednich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty