Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2016 r., sygn. I FSK 853/14
Szkoła, będąca gminną jednostką budżetową, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 2271/13 w sprawie ze skargi Szkoły Podstawowej nr [...] im. [...] w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 16 maja 2013 r. wydaną na wniosek Szkoły Podstawowej Nr [...] im. [...] w L. (skarżąca/Szkoła) w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że zaskarżoną interpretacją Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko skarżącej, będącej jednostką budżetową Gminy L., w zakresie: 1) uznania bezpłatnych świadczeń edukacyjnych za pozostających poza zakresem opodatkowania VAT, 2) możliwości odliczenia podatku naliczonego na potrzeby świadczenia usług przygotowywania posiłków, 3) prawa do pełnego odliczenia VAT w związku z całokształtem działalności. Jednocześnie Minister Finansów za prawidłowe uznał stanowisko skarżącej w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia dla usług przygotowywania posiłków w stołówkach szkolnych.
1.3. Wyrażając własne stanowisko w sprawie, skarżąca, w odniesieniu do pytania pierwszego wskazała, że jest jednostką utworzoną w celu wykonywania zadania własnego gminy L. w zakresie edukacji publicznej. Oznacza to, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm. dalej jako: ustawa o VAT) skarżąca w zakresie wykonywania świadczeń edukacyjnych w analizowanym okresie nie była podatnikiem VAT, a świadczenia te nie podlegały opodatkowaniu tym podatkiem. W drugiej kwestii wskazała, że świadczenie wykonywane przez nią w zakresie przygotowywania posiłków powinno być objęte zakresem regulacji ustawy o VAT jako świadczenie usług, w szczególności ze względu na jego odpłatny charakter. Jednocześnie usługi te korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z zał. nr 4, poz. 7 ustawy. Czynności przygotowywania posiłków nałożone są bowiem na skarżącą przez przepisy prawa, a zatem wchodzą one w zakres "usług w zakresie edukacji". W zakresie pytania trzeciego skarżąca przeanalizowała kwestię opodatkowania czynności przygotowywania posiłków na gruncie ustawy o VAT oraz Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. U.E. L 347/1, dalej: Dyrektywa 112) i wywiodła, że na gruncie tej Dyrektywy wspomniane czynności nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Oznacza to, że art. 41 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 7 zał. nr 4 ustawy o VAT był sprzeczny z Dyrektywą 112 w zakresie, w jakim przewidywał, że czynności z zakresu przygotowywania posiłków przez stołówki szkolne podlegają zwolnieniu z VAT. Ma to ten skutek, że stosując bezpośrednio przepisy Dyrektywy 112, jest uprawniona na mocy art. 168 Dyrektywy do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług przeznaczonych do wykonywania usług przygotowywania posiłków oraz do uwzględnienia przy kalkulacji współczynnika struktury sprzedaży, obrotu z tytułu tych usług. Jednocześnie skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 168 Dyrektywy 112 nie wiąże się z obowiązkiem wykazania kwoty podatku należnego w zakresie świadczenia usług przygotowywania posiłków, bowiem podatnik nie może ponosić skutków niedostosowania prawa krajowego do przepisów wspólnotowych. Skarżąca przedstawiła również zasady kalkulacji wartości współczynnika struktury sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty