30.03.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 marca 2016 r., sygn. I FSK 1772/14

Krajowe organy administracyjne oraz sądowe powinny odmówić prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli zostanie udowodnione na podstawie obiektywnych przesłanek, że skorzystanie z tego prawa wiązałoby się z celami nieuczciwymi, przestępstwem lub nadużyciem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Bogusław Wolas, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa D. spółki z o.o. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 31 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Po 528/13 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa D. spółki z o.o. w D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 29 marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do marca 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Przedsiębiorstwa D. spółki z o.o. w D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 1.800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 31 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Po 528/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Przedsiębiorstwa D. sp. z o.o. w D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 29 marca 2013 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do marca 2005 r.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z 25 września 2009 r. określił Przedsiębiorstwu D. sp. z o.o. w D. (dalej: "spółka" lub "skarżąca") za styczeń 2005 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na miesiąc następny oraz zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za luty i marzec 2005 r.

Po rozpatrzeniu odwołania spółki Dyrektor Izby Skarbowej w P. decyzją z 25 marca 2010 r., utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że przeprowadzone wobec spółki postępowanie kontrolne wykazało nieprawidłowości w zakresie VAT, tj. spółka niezasadnie odliczyła od podatku należnego podatek naliczony wykazany w 6 fakturach wystawionych przez Firmę Wielobranżową S. P. z siedzibą w I. Powołując się na decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z dnia 14 listopada 2008 r., którą określono S. P. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2004 r. do kwietnia 2005 r., organ II instancji stwierdził, że faktycznym powodem zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej przez S. P. było stworzenie formalnych pozorów istnienia podmiotu dokonującego obrotu złomem. Organ odwoławczy podkreślił, że z decyzji tej wynika jednoznacznie, że u S. P. obowiązek podatkowy nie powstał z tytułu transakcji wykazanych na zakwestionowanych fakturach, ponieważ nie on był dostawcą towaru wykazanego na tychże fakturach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne