Wyrok NSA z dnia 13 maja 2016 r., sygn. II FSK 934/14
Nadanie numeru NIP ma charakter czynności ewidencyjnej. Służy ono przede wszystkim identyfikacji podatników, a więc ma ułatwić organom podatkowym identyfikację podatników, a w konsekwencji - nadzór i kontrolę ich czynności podatkowych. Postępowanie w sprawie nadania numeru NIP różni się w tym zakresie od postępowań, w których przedsiębiorcy przyznawane jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej lub dokonywanie określonych czynności podatkowych. Potwierdza to ograniczony zakres uprawnień i obowiązków nałożonych na organy podatkowe w trakcie prowadzenia postępowania w sprawie nadania NIP.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia WSA (del.) Dariusz Skupień, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 31 października 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 1450/13 w sprawie ze skargi N. sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 12 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania numeru identyfikacji podatkowej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie na rzecz N. sp. z o.o. z siedzibą w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 31 października 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 1450/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu skargi N. Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 12 lipca 2013 r. w przedmiocie odmowy nadania numeru identyfikacji podatkowej uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego K.
2. Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że skarżąca spółka 8 lutego 2013 r. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 5.000,00 zł. Spółka podała jako swoją siedzibę K., ul. W., zaś jako przeważający rodzaj działalności wskazała sprzedaż hurtową niewyspecjalizowaną. Podano, że Prezesem zarządu spółki jest K. F.-P., a jedynym wspólnikiem posiadającym 100 udziałów O. Spółka z o.o. W dniu 11 marca 2013 r. Spółka złożyła w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 w celu nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP). Do zgłoszenia załączone zostały: kserokopia umowy Spółki z o.o. z 7 lutego 2013 r. oraz umowa najmu lokalu użytkowego w K. przy ul. W. z 7 lutego 2013 r. zawarta pomiędzy O. Spółka z o.o. reprezentowaną przez prezesa zarządu a Spółką z o.o. reprezentowaną przez prezesa zarządu K. F.-P. Na mocy tej umowy Spółka z o.o. wynajęła 1 metr kwadratowy powierzchni w powyższym lokalu. Decyzją z 23 kwietnia 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił Spółce nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej, wyjaśniając, że niemożliwym jest uznanie za spełniony wymogu wskazania jako siedziby Spółki adresu, który jest adresem biura wirtualnego. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. Powołując się na treść art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2012 r., poz. 1314 z późn.zm., dalej jako u.z.e.i.p.p.) ocenił, że w złożonym przez Spółkę zgłoszeniu identyfikacyjnym brak jest wypełnionych: - punktu B.4. Kontakt - w której podmiot dokonujący zgłoszenia obowiązany jest podać dane do kontaktu tj. nr telefonu, faks, adres skrzynki e-mail, - punktu B.9. Rachunki związane z prowadzoną działalnością, - w punkcie E poz. 110 - brak pieczęci składającego zgłoszenie, - w punkcie E poz. 114 zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w zgłoszeniu należy wskazać funkcję osoby uprawnionej do reprezentowania składającego wynikającą ze sposobu reprezentacji, np. dyrektor, członek zarządu, wspólnik, prokurent, pełnomocnik, kurator sądowy, syndyk - brak wskazania funkcji, jaką pełni w Spółce K. F.-P.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty