Wyrok NSA z dnia 22 marca 2016 r., sygn. II FSK 171/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 października 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 296/13 w sprawie ze skargi T. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 20 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 14 października 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 296/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. G. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki. Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że decyzją z dnia 5 października 2012 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w T. orzekł o solidarnej odpowiedzialności strony jako byłego członka zarządu G. sp. z o. o. z siedzibą w T. za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
Po rozpoznaniu odwołania decyzją z dnia 20 lutego 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ odnosząc się do kwoty zaległości podatkowej podał, że spółka złożyła w Urzędzie Skarbowy K. deklarację dla podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. Dane wykazane w przedmiotowej deklaracji były jednak niezgodne ze stanem rzeczywistym, co potwierdził Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie w decyzji z dnia 30 marca 2010 r., określając spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. W związku z faktem, iż spółka nie uregulowała kwoty zobowiązania wynikającego z ww. decyzji, zostało wszczęte postępowanie w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r. poz. 1015 ze zm., dalej "u.p.e.a."). W celu wyegzekwowania należności podatkowych, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w dniu 12 lipca 2010 r. wystawił tytuł wykonawczy obejmujący zaległość z tytułu podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. w kwocie należności głównej wskazanej w decyzji. Ponieważ prowadzone czynności egzekucyjne do majątku spółki nie pokryły ciążących zaległości podatkowych, organ egzekucyjny uznał, że egzekucja okazała się w całości bezskuteczna. W konsekwencji, organ wszczął postępowanie podatkowe w sprawie orzeczenia o odpowiedzialności skarżącego, jako byłego członka zarządu spółki za jej zaległości podatkowe powstałe wskutek nieuregulowania zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty