Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2016 r., sygn. II FSK 1535/14
Organy podatkowe, które zakwalifikowały altanę jako budynek pozostały, a nie mieszkalny, nie mogły powoływać się wyłącznie na przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Gazeta Prawna nr 35/2016
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 lutego 2014 r. sygn. akt I SA/Bd 1103/13 w sprawie ze skargi G. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 4 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy na rzecz G. G. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lutego 2014 r.Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w sprawie ze skargi G.G. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 4 listopada 2013 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2013 rok.
Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Decyzją z dnia 26 lipca 2013r. Burmistrz K. ustalił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2013r. w kwocie 385 zł. W podstawie opodatkowania organ wskazał budynki pozostałe o powierzchni użytkowej 51,68 m2, do której zastosował stawkę podatkową wynoszącą 7,45 zł/m2.
Po rozpatrzeniu odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy decyzją z dnia 4 listopada 2013 r. utrzymało w mocy powyższe rozstrzygnięcie. W uzasadnieniu odnosząc się do zarzutu dokonania nieprawidłowej klasyfikacji altany, skutkującej opodatkowaniem według stawki dla budynków pozostałych, zamiast dla budynku mieszkalnego organ zwrócił na regulację art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. Nr 169, poz. 1419 ze zm.) - dalej: "u.r.o.d.", oraz § 64 ust. 1 Statutu Polskiego Związku Działkowców. W przepisach tych wprowadzono zakaz wykorzystywania ogródków działkowych na potrzeby mieszkaniowe. SKO zwróciło uwagę, że z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, iż wykorzystywanie altany działkowej do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych nie jest zgodne z przeznaczeniem działki określonym w art. 13 ust. 4 u.r.o.d. i narusza tę normę prawną. Wskazano, że rzeczywisty sposób korzystania z budynku ma istotne znaczenie dla jego klasyfikacji podatkowej, ale tylko w przypadku, gdy nie jest sprzeczny z ustawą. Natomiast w rozpatrywanej sprawie wykorzystywanie altany na cele mieszkaniowe jest sprzeczne z przeznaczeniem działki określonym w art. 13 ust. 4 u.r.o.d. Wobec powyższego, organ podatkowy pierwszej instancji nie miał obowiązku badać rzeczywistego sposobu wykorzystywania altany przez skarżącego i na tę okoliczność przeprowadzać dowodów w prowadzonym postępowaniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty