Wyrok NSA z dnia 24 marca 2016 r., sygn. I FSK 1799/14
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 czerwca 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 2856/13 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 24 września 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie.
1.1. Wyrokiem z dnia 25 czerwca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2856/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę J. R. (dalej: "skarżący", "strona") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: "Dyrektor IS") z dnia 24 września 2013 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z 19 sierpnia 2011 r. w przedmiocie określenia skarżącemu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2005 r. oraz umorzenia postępowania podatkowego w sprawie określenia skarżącemu zobowiązania w podatku od towarów i usług za inne miesiące 2005 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Naczelnik US wszczął wobec skarżącego postępowanie podatkowe w związku z informacjami uzyskanymi od Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z., dotyczącymi "B." Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w B. (dalej: "spółka"), tj. jednego z podmiotów, który wystawiał w 2005 r. dla skarżącego faktury. Organy ustaliły, że spółka ta brała udział w procederze przestępczym, polegającym na wprowadzaniu na rynek paliwa niewiadomego pochodzenia, w tym sprzedaży oleju opałowego jako oleju napędowego, a także na obrocie tzw. "pustymi fakturami". Organy podatkowe stwierdziły, że skarżący bezpodstawnie odliczył podatek naliczony wynikający z faktury VAT wystawionej dla niego 1 grudnia 2005 r. przez spółkę. Dyrektor IS powołał się przy tym na prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wydany w niniejszej sprawie 26 października 2012 r., III SA/Wa 360/12, uchylający poprzednią decyzję organu odwoławczego z 21 listopada 2011 r. Dyrektor IS związany oceną prawną wyrażoną w tym wyroku oraz wskazaniami co do dalszego sposobu prowadzenia postępowania podatkowego, uzupełnił materiał dowodowy oraz uzasadnienie faktyczne i prawne decyzji ponownie utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika US.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty