19.01.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. I FSK 1267/14

Decyzja podjęta przez zgromadzenie wspólników, nie może oznaczać braku winy podatnika w niezłożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Z żadnych przepisów prawa nie wynika bowiem, aby istniała konieczność uzyskiwania zgody zgromadzenia wspólników na taką czynność.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Joanna Tarno, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1461/13 w sprawie ze skarg A. H. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 lipca 2013 r. nr [...], [...],[...], [...], [...], [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 18 marca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie o sygn. akt I SA/Kr 1461/13, oddalił skargi A. H. - nazywanego dalej "Skarżącym", na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 30 lipca 2013 r. w przedmiocie odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do czerwca 2008 r.

1.2. Stan sprawy sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. Decyzjami z 22 maja 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego K. orzekł o solidarnej odpowiedzialności podatkowej Skarżącego za zaległości podatkowe T[...] sp. z o.o. z siedzibą K., jako prezesa jej zarządu.

1.3. W odwołaniu od powyższej decyzji Skarżący wyjaśnił, że pod koniec 2007 r. Spółka została okradziona, a odszkodowanie wypłacono jej dopiero w czerwcu 2008 r. Równocześnie w czerwcu 2008 r. właściciel wynajmowanej przez Spółkę nieruchomości rozpoczął jej rozbiórkę. Doprowadziło to do ograniczenia działalności Spółki. Podjęte przez Skarżącego negocjacje doprowadziły do zawarcia ugody z właścicielem nieruchomości, który zgodził się wypłacić jej odszkodowanie w wysokości 190.000 zł. Nowy właściciel nieruchomości w czerwcu 2009 r. zdecydował się wyburzyć zajmowany przez Spółkę budynek. W trakcie wyburzenia zniszczono część towarów, wyposażenia oraz dokumentację Spółki. Ponieważ nowy właściciel nieruchomości nie posiada innego majątku, a ona sama została już zajęta na poczet zabezpieczeń innych wierzytelności, w tym publicznoprawnych, dochodzenie od niego odszkodowania jest niecelowe. W tym czasie, czyli w kwietniu 2010 r. należało zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości. Niemniej jednak Spółka nie posiadała wówczas środków potrzebnych do przygotowania niezbędnych dokumentów i wniesienie opłaty sądowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne