29.12.2015

Postanowienie NSA z dnia 29 grudnia 2015 r., sygn. II OZ 1321/15

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia S. K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 września 2015 r., sygn. akt II SA/Po 611/15 o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi S. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia z dnia 10 września 2015 r., sygn. akt II SA/Po 611/15 w oparciu o art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej jako P.p.s.a.) odrzucił skargę S. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile nr [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r., w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

Powodem odrzucenia skargi było nie uzupełnienie w wyznaczonym do tego terminie braków formalnych skargi w postaci odpisów skargi dla doręczenia ich uczestnikom postępowania tj. podmiotom uczestniczącym w postępowaniu administracyjnym, w którym zostało wydane zaskarżone postanowienie. Sąd powołując treść art. 47 § 1 i 2 P.p.s.a. podkreślił, że istotą uwierzytelnienia jest własnoręczny podpis osoby, która przyjmuje odpowiedzialność za zgodność pisma z oryginałem. Wskazał, że w orzecznictwie i doktrynie sądów administracyjnych panuje pogląd, że odpisy pism, również odpisy skargi nie muszą być podpisane przez stronę, wymagają jednak bezwzględnego poświadczenia ich zgodności z oryginałem. Wymóg ten powoduje, bowiem, że osoba poświadczająca odpis przyjmuje odpowiedzialność za jego zgodność z oryginałem. Uwierzytelnić pismo może również strona, która była jego autorem. Nie tylko opisane w § 2 art. 47 P.p.s.a. fotokopie pisma czy wydruki poczty elektronicznej powinny być poświadczone za zgodność. Również wszelkie odpisy (oraz odpisy załączników) lub innego rodzaju kopie wymagają ich uwierzytelnienia pozwalającego na stwierdzenie, że są zgodne (tożsame w swej treści) z oryginałem pisma, od którego pochodzą (por. postanowienie NSA z dnia 9 czerwca 2015 r. sygn. akt II GSK 627/15).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp