Postanowienie NSA z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. I OZ 1591/15
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia M.S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1087/15 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonego rozkazu personalnego w sprawie ze skargi M.S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 21 maja 2015 r. nr [..] w przedmiocie zwolnienia ze służby postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 3 września 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1087/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił M.S. wstrzymania wykonania rozkazu personalnego Komendanta Głównego Policji z dnia 21 maja 2015 r. nr [..] w przedmiocie zwolnienia ze służby.
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że M.S. wraz ze skargą na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 21 maja 2015 r. nr [..] w przedmiocie zwolnienia ze służby skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego rozkazu personalnego.
W uzasadnieniu wniosku o wstrzymanie zaskarżonego rozkazu personalnego skarżący nawiązując do okoliczności faktycznych sprawy podniósł, że postępowanie karne w jego sprawie zakończy się za kilkanaście miesięcy, a może nawet kilka lat, pomimo, że akt oskarżenia opiera się na pomówieniu. Wskazał, że jest przekonany, iż rozstrzygnięcie tej sprawy będzie dla niego korzystne. Podniósł, że w przypadku zakończenia postępowania karnego i przywrócenia do służby otrzyma uposażenia jedynie za okres 6 miesięcy pozostawania poza służbą, stosownie do treści art. 42 ust. 5 ustawy o Policji. Dodatkowo na podstawie art. 42. ust. 6 ustawy o Policji jedynie te 6 miesięcy, a nie cały okres pozostawania poza służbą, będą mu zaliczone do okresu wysługi emerytalnej. Podniósł również, iż na postawie art. 124 ust. 2 ustawy o Policji w przypadku jego prawomocnego uniewinnienia będzie pozbawiony uprawnienia do zwrotu 50 % uposażenia potrącanego mu comiesięcznie przez 14 miesięcy w okresie zawieszenia w czynnościach służbowych. Stąd też brak wstrzymania wykonania w całości zaskarżonego rozkazu personalnego wywoła nieodwracalne i negatywne dla niego skutki w sferze uprawnień pracowniczych oraz emerytalnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty