Postanowienie NSA z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. I OSK 2262/15
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.W. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 maja 2015 r. sygn. akt III SAB/Łd 17/15 o odrzuceniu skargi J.W. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji [...] w sprawie skierowania do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych postanawia oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi postanowieniem z dnia 7 maja 2015 r. sygn. akt III SAB/Łd 17/15 odrzucił skargę J.W. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji [...] w sprawie skierowania do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
W uzasadnieniu postanowienia podał, że J.W. pismem z dnia 12 listopada 2014 r. zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji [...] z wnioskiem o:
- wszczęcie postępowania o skierowaniu go do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w [...], celem ustalenia wysokości trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z zachorowaniem na chorobę pozostającą w związku ze szczególnymi właściwościami i warunkami służby w Policji - pkt 3 w zw. z pkt 1 lit. a pkt 3 i 5 oraz lit. b pkt 6 i 7 zawiadomienia o orzeczeniu Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...]
- sporządzenie na potrzeby postępowania odszkodowawczego wymaganych dokumentów urzędowych w postaci charakterystyki zajmowanych stanowisk w poszczególnych okresach czasu służby w Policji, ze szczególnym uwzględnieniem opisu czynników szkodliwych, uciążliwych lub czynników ryzyka na zajmowanych stanowiskach służbowych,
- w przypadku braku takiej dokumentacji, podjęcie niezwłocznych czynności mających na celu usunięcie braków formalnych w tym zakresie oraz pisemne zawiadomienie o tym fakcie.
Komendant Powiatowy Policji [...], w odpowiedzi na powyższy wniosek, w piśmie z dnia 2 grudnia 2014 r., opisując szczegółowo dotychczasowy przebieg służby J.W. w Policji wskazał, że w czasie pełnionej służby policjant nie uległ zdarzeniu zakwalifikowanemu jako wypadek w związku ze służbą. Podał, ze od dnia [...] listopada 2013 r. funkcjonariusz przebywał na zwolnieniu lekarskim. W dniu [...] lutego 2014 r., w związku z długotrwałą absencją z powodu choroby, został skierowany na badania kontrolne. W dniu [...] marca 2014 r. do Komendy Powiatowej Policji [...] wpłynęło zaświadczenie lekarskie wystawione przez Poradnię Medycyny Pracy ZOZ MSW [...], w którym wskazano na konieczność przeprowadzenia badań przez Komisję Lekarską, celem ustalenia dalszej przydatności do służby. W dniu [...] czerwca 2014 r. Wojewódzka Komisja Lekarska MSW [...] wydała orzeczenie nr [...], w którym na podstawie badań orzeczniczych oraz protokołu warunków służby z dnia [...] kwietnia 2014 r. dokonała u J.W. rozpoznania schorzeń głównych (1. [...], 2. [...], 3. [...], 4. [...], 5. [...]) oraz schorzeń współistniejących (6. [...], 7. [...]). Uznała, że istnieje związek schorzenia ze służbą w odniesieniu do pkt 3, 5, 6, 7 i zaliczyła J.W. do [...] grupy inwalidów, wskazując, że inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą. Poprzez wykreślenie w części III orzeczenia pkt 5 uznała, że inwalidztwo nie pozostaje w związku z wypadkiem, chorobą powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby. Ponadto stwierdziła, że inwalidztwo jest czasowe i wyznaczyła termin badania kontrolnego na czerwiec 2017 r. Od powyższego orzeczenia J.W. nie wniósł odwołania do Okręgowej Komisji Lekarskiej MSW [...]. W dniu [...] lipca 2014 r. orzeczenie to zostało zatwierdzone przez Okręgową Komisję Lekarską MSW [...] i stało się prawomocne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty