19.08.2015

Postanowienie NSA z dnia 19 sierpnia 2015 r., sygn. I OZ 851/15

Prawo pomocy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska po rozpoznaniu w dniu 19 sierpnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia M. M. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2015 r. sygn. akt II SAB/Wa 588/15 o odmowie przyznania prawa pomocy w sprawie ze skargi M. M. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w przedmiocie rozpoznania skargi z dnia 8 września 2014 r. postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

M. M. w dniu 5 maja 2015 r. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 18 maja 2015 r. sygn. akt II SAB/Wa 588/15 odmówił M. M. przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji przytoczył treść art. 246 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. dalej jako "P.p.s.a."). Wskazał ponadto, że z oświadczenia zawartego we wniosku oraz dokumentów składanych w innych podobnych sprawach (zarejestrowanych pod II KO/Wa 63/15), wynika, że rodzina M. M. składa się z 4 osób. Łączny dochód tej rodziny wynosi 3000 zł miesięcznie. Dochód ten nie jest znaczny jednak należy mieć na uwadze to, że skarżący jest posiadaczem 3 nieruchomości, tj. dwóch mieszkań oraz działki budowlanej. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że posiadanie majątku, szczególnie nieruchomości o znacznej wartości, wyklucza możliwość uzyskania zwolnienia od kosztów. Stan majątkowy to nie tylko zasób gotówki, lecz również środki finansowe ulokowane w majątku ruchomym i nieruchomym. Wnioskodawca ubiegając się o przyznanie mu zwolnienia od kosztów sądowych, podkreślił, iż część uzyskanych przez jego rodzinę dochodów, tj. kwota 1.600 zł miesięcznie, przeznaczana jest na spłatę zaciągniętego kredytu hipotecznego. Okoliczność ta w ocenie Sądu I instancji nie może przemawiać za zwolnieniem M. M. z kosztów sądowych. Naczelny Sąd Administracyjnych w podobnych sprawach prezentował bowiem stanowisko, że zobowiązania cywilnoprawne (m.in. raty kredytu) nie mogą mieć pierwszeństwa przed kosztami postępowania sądowego. Przedkładanie należności o charakterze prywatnoprawnym nad publicznoprawnymi nie może prowadzić do przerzucania ciężaru finansowania postępowań sądowych na Skarb Państwa. Podmiot inicjujący postępowanie sądowe powinien liczyć się z ewentualnymi kosztami takiego postępowania oraz przez swoje działania zapewnić sobie na ten cel niezbędne środki. Zatem prowadząc bardzo rozległą działalność skargową i przewidując realizację swoich praw przed sądem, skarżący powinien w odpowiednim czasie tak zaplanować swoje wydatki, aby zapewnić sobie środki niezbędne do prowadzenia licznych postępowań sądowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne