27.10.2015

Wyrok NSA z dnia 27 października 2015 r., sygn. II OSK 432/14

Trudno przyjmować, aby racjonalny ustawodawca z jednej strony wprowadzał mechanizmy udrażniające przebieg postępowania, a z drugiej strony utrzymywał te, które mogą służyć jego przedłużaniu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. WSA Paweł Groński (spr.) Protokolant: asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 27 października 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Gd 500/13 w sprawie ze skargi J. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Gd 500/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] o stwierdzeniu niedopuszczalności zażalenia na postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że J. K. złożyła w dniu 17 września 2012 r. do Wójta Gminy Morzeszyn wniosek o zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie wymierzenia skarżącej kary pieniężnej za usuniecie drzew bez wymaganego zezwolenia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego w sprawie zniszczenia mienia o znacznej wartości na terenie gospodarstwa rolnego którego jest współwłaścicielem.

Wójt Gminy Morzeszyn postanowieniem z dnia [...] września 2012 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., odmówił zawieszenia postępowania.

Organ I instancji podał, że w rozpatrywanej sprawie nie zachodziła podstawa do obligatoryjnego zawieszenia postępowania z urzędu na zasadzie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., gdyż nie było zagadnienia wstępnego, którego rozstrzygnięcie wymagałoby zawieszenia postępowania administracyjnego. Wynik postępowania prokuratorskiego z wniosku pokrzywdzonego o zniszczenie mienia znacznej wartości nie ma bowiem znaczenia w sprawie dotyczącej wymierzenia kary za usunięcie drzew bez wzmaganego zezwolenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty