08.04.2015

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2015 r., sygn. I OSK 1972/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Maciej Dybowski, Sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Protokolant asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska, po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Po 103/13 w sprawie ze skargi J. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 8 maja 2013r. w sprawie o sygn. akt II SA/Po 103/13 oddalił skargę J. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] 2012r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

Wspomniany wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia [...] 2001r. znak [...], Starosta [...] na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952r. Nr 4 poz. 31), dalej powoływany jako "dekret", odmówił J. D. wypłaty odszkodowania za nieruchomość wywłaszczoną orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...], z dnia [...] 1952r. znak [...], położoną przy ul. [...], zapisaną w księdze wieczystej nr [...] Sądu Powiatowego w [...], oznaczoną w dacie wywłaszczenia jako parcela [...] o pow. 0,8104 ha, stanowiącą własność H. D. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że J. D. złożył do Starostwa Powiatowego w [...] wniosek o wypłatę odszkodowania za nieruchomość położoną przy ul. [...], wywłaszczoną wspomnianym wyżej orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. W dniu wywłaszczenia grunt, o którym mowa stanowił własność matki skarżącego - H. D. Dalej organ wskazał, że stosownie do art. 39 dekretu, roszczenia odszkodowawcze przedawniały się po upływie 3 lat od dnia, w którym orzeczenie o wywłaszczeniu stało się ostateczne w toku instancji. W razie zaistnienia sporu co do własności nieruchomości przedawnienie nie biegło w czasie od wniesienia pozwu do prawomocnego zakończenia sporu, jeżeli pozew został wniesiony w terminie 1 roku od dnia, w którym orzeczenie stało się ostateczne. W każdym przypadku jednak przedawnienie następowało po upływie 6 lat. Organ wskazał ponadto, że w latach 1948 - 1971 Rząd Polski zawarł szereg układów z rządami państw obcych, na których mocy Polska wypłaciła rządom państw obcych stosowne odszkodowania z tytułu mienia pozostawionego lub znacjonalizowanego w Polsce. Mienie to stawało się własnością Państwa Polskiego, a zobowiązania odszkodowawcze przejęły na siebie rządy państw układających się z Polską.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne