27.11.2015

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1784/14

Organ Policji jest zobowiązany wydać decyzję o opróżnieniu lokalu wobec każdej osoby, w tym takiej, która nie była policjantem ani członkiem rodziny policjanta, jeżeli osoba ta zajmuje lokal bez tytułu prawnego. W świetle treści powyższego przepisu, jak i ugruntowanego orzecznictwa powyższa okoliczność nie budzi wątpliwości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wiesław Morys, Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 marca 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 1084/13 w sprawie ze skargi Z. T. na decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 1084/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargę Z. T. na decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego, położonego przy ul. [...] w Krakowie.

Sąd I instancji w uzasadnieniu wyroku przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

W dniu [...] czerwca 2004 r. do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wpłynęło pismo Z. T. (córki M. F.) z próbą o uregulowanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego przy ul. [...] w Krakowie, w związku z tym, że główny najemca lokalu (ojciec skarżącej M. F.) wymeldował się i wyprowadził z przedmiotowego lokalu. Komendant Miejski Policji w Krakowie wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego przez skarżącą, Z. T. [...] czerwca 2008 r. skarżąca zwróciła się do organu l instancji z wnioskiem o zawieszenie postępowania administracyjnego z uwagi na brak lokalu, do którego mogłaby przeprowadzić się z rodziną. Komendant Miejski Policji w Krakowie stwierdził pismem brak podstaw do zawieszenia postępowania, a w decyzji z dnia [...] sierpnia 2008 r. o opróżnieniu lokalu mieszkalnego, bez prawa do innego lokalu mieszkalnego, gdyż uznał, że w świetle art. 29 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2013 r., poz. 667), zwanej dalej: "ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy", jest osobą nieuprawnioną do świadczeń z działu spraw wewnętrznych i administracji. Organ wskazał, że art. 95 ust. 3 pkt 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.), zwanej dalej: "ustawą o Policji", określa sytuacje, w których wydaje się decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego, co następuje w przypadku zajmowania lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 90 ust. 1, przez policjanta lub członków jego rodziny albo inne osoby - bez tytułu prawnego. Organ uznał więc skarżącą za nieuprawnioną do zajmowania lokalu mieszkalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne