27.11.2015

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1096/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska (spr.) sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia del. NSA Jolanta Sikorska Protokolant starszy asystent sędziego Ewa Dubiel po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Lu 630/13 w sprawie ze skargi Z. S. na orzeczenie Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz orzeczenie Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...]; 2. zasądza od Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie na rzecz Z. S. kwotę 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Lu 630/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Z. S. na orzeczenie Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej.

Sąd podał, że zaskarżonym orzeczeniem z dnia [...] lipca 2013 r. - wydanym na podstawie art. 133 ust. 8 pkt 1 w zw. z art. 133 ust. 6 oraz art. 135n ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji - Lubelski Komendant Wojewódzki Policji rozpatrzył odwołanie podinsp. Z. S. i utrzymał w mocy orzeczenie nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w Lublinie z dnia [...] maja 2013 r. o wymierzeniu kary dyscyplinarnej ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku. Organ odwoławczy argumentował, że postępowanie dyscyplinarne wszczęte dniu 12 lutego 2013 r. wykazało, że podinsp. Z. S. w okresie od 10 do 22 maja 2012 r. ujawnił osobie nieuprawnionej informacje dotyczące postępowania przygotowawczego [...] prowadzonego przez KMP w Chełmie oraz nie wykazał właściwej reakcji na złożoną mu propozycję korupcyjną, dopuszczając się przez to przewinień dyscyplinarnych określonych w art. 132 ust. 1 ustawy o Policji i polegających na naruszeniu zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie "Zasad etyki zawodowej policjanta". Z. S. przekazał L. J. informacje na temat postępowania karnego w sprawie [...] (w sprawie rozboju na szkodę W. M. oraz T. W.) oraz nie wykazał właściwej reakcji na korupcyjną propozycję ze strony L. J. (oferującego pieniądze w zamian za załatwienie sprawy). Podinsp. Z. S. zajmował wówczas stanowisko Naczelnika do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Chełmie, to jest komórki organizacyjnej Policji powołanej i wyspecjalizowanej do zwalczania właśnie tego typu przestępstw. W tej sytuacji czyny popełnione przez podinsp. Z. S. zyskują szczególny charakter przewinień dyscyplinarnych o znacznym ciężarze. Z tego powodu kara dyscyplinarna w postaci ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku jest w pełni adekwatna do popełnionych czynów i stopnia zawinienia. Wymierzona kara uwzględnia również zachowanie obwinionego oraz jego dotychczasowy przebieg służby udokumentowany pozytywną opinią służbową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne