Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2015 r., sygn. II OSK 623/14
Zarzut naruszenia prawa materialnego nie może opierać się na wadliwym, kwestionowanym przez stronę ustaleniu faktu. Błędne zastosowanie bądź niezastosowanie przepisów materialnoprawnych zasadniczo każdorazowo pozostaje w ścisłym związku z ustaleniami stanu faktycznego sprawy i może być wykazane pod warunkiem wcześniejszego obalenia tych ustaleń czy też szerzej dowiedzenia ich wadliwości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary (spr.) Sędziowie NSA Leszek Kamiński del. WSA Anna Szymańska Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej "A." . sp. j. z siedzibą w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Wr 796/13 w sprawie ze skargi "A." sp. j. z siedzibą w T. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "A." sp. j. z siedzibą w T. na rzecz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Wr 796/13, oddalił skargę A. - A. O., J. G. sp. j. z siedzibą w T. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Powiatowy Lekarz Weterynarii w T. w dniach 11-15 kwietnia 2013 r. przeprowadził kontrolę w zakładzie A. Sp. j. A. O., J. G. T. [...],[...] Z.. Ustalenia kontroli zostały odnotowane w sporządzonym na tą okoliczność protokole kontroli nr [...]. Pismem z dnia 16 kwietnia 2013 r. skierowano do Spółki zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w związku z uchybieniami stwierdzonymi w trakcie kontroli. Decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] Powiatowy Lekarz Weterynarii w T. zobowiązał Spółkę do usunięcia uchybień ustalonych w protokole kontroli do dna 15 maja 2013 r. odwołując się przy tym do części ogólnej protokołu kontroli pkt. III.D.1 i wskazania, że konstrukcja środka transportu służącego do przewozu środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego uniemożliwia skuteczne czyszczenie i dezynfekcję. Ponadto w dniu [...] maja 2013 r. wydano decyzję nr [...], którą w oparciu o art. 3 ust. 1, art. 3 ust. 2 pkt. 5 lit. a i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (DZ. U. z 2004 r., nr 33, poz. 287 ze zm.), art. 26 ust. 1 pkt. 1 lit. a i art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2006 r., nr 17, poz. 127 ze zm.), § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 maja 2010 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenie przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2010 r., nr 93, poz. 600) wymierzono A. A. O., J. G. Sp. j. z siedzibą w T. karę pieniężną w wysokości 5000 zł. Rozstrzygnięcie to zostało oprotestowane przez przedstawicieli Spółki, którzy zanegowali jego prawidłowość powołując się m.in. na niesłuszność decyzji, usunięcie nieprawidłowości oraz trudności finansowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty