Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 821/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl /spr./ Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Anna Szymańska Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia [...] w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Bk 636/13 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia [...] w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 10 grudnia 2013 r. oddalił skargę Stowarzyszenia [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy:
Wnioskiem z dnia 1 grudnia 2011 r. W. Spółka z o.o. w W. zwróciła się do Burmistrza C. o ustalenie warunków zabudowy dla budowy elektrowni wiatrowej o mocy 2,4 MW wraz z urządzeniami służącymi przesyłaniu energii elektrycznej, na działce o nr [...] położonej w obrębie K., gmina C.
Burmistrz C. decyzją z dnia [...] maja 2012 r. odmówił ustalenia warunków zabudowy dla przedmiotowej powyższej inwestycji.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. uchyliło ww. decyzję oraz przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
Organ odwoławczy w uzasadnieniu przedmiotowej decyzji uznał, że wniosek spółki z dnia 1 grudnia 2011 r. nie spełniał wszystkich wymogów formalnych z art. 52 ust. 2 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm., dalej: u.p.z.p.), albowiem winien on zawierać m.in. dane charakteryzujące wpływ inwestycji na środowisko. Ponadto wedle organu, spółka nieprawidłowo wyznaczyła strefę potencjalnego oddziaływania inwestycji na kopii mapy ewidencyjnej w skali 1:5000, zamiast na mapie w skali 1:500 lub 1:1000. Kolegium zauważyło, że organ I instancji winien był, w trybie art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000, Nr 98, poz. 1071 dalej: "k.p.a."), wezwać spółkę do uzupełnienia wniosku pod rygorem pozostawienia go bez rozpoznania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty