Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 350/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie NSA Maciej Dybowski del. NSA Jacek Hyla (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 384/14 w sprawie ze skargi T.B. i K.B. na bezczynność A. S.A. z siedzibą w W. w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia 22 marca 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej 1) oddala skargę kasacyjną 2) zasądza od A. S.A. z siedzibą w W. solidarnie na rzecz T.B. i K.B. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 384/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zobowiązał A. S.A. z siedzibą w W. do rozpatrzenia wniosku skarżących T.B. i K.B. z dnia 22 marca 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy i stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy:
W piśmie z dnia 22 marca 2013 r. T.B. i K.B. wezwali B. S.A. (obecnie A. S.A.) z siedzibą w W. o udostępnienie wszelkich, ewentualnych decyzji administracyjnych i innych stosownych dokumentów, dotyczących budowy, posadowienia, przebudowy urządzeń usytuowanych na ich działce, w tym protokołu z odbioru budowanych linii przesyłowych oraz planu z mapkami w oparciu o art. 4 ust. 1 pkt 5 i ust. 3, art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. a tiret pierwszy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r., poz. 782).
Powyższy wniosek ponowiony został pismem z dnia 16 lipca 2013 r., w którym to piśmie wnioskodawcy zażądali udostępnienia, w terminie 14 dni, informacji publicznej, poprzez przesłanie kserokopii dokumentacji technicznej i prawnej, stanowiącej podstawę lokalizacji i budowy urządzeń infrastruktury przesyłowej na działce, będącej ich własnością, w szczególności do przedłożenia wszelkich ewentualnych decyzji, stanowiących podstawę lokalizacji i budowy tych urządzeń na ich działce oraz innych dokumentów techniczno-prawnych (protokołów odbiorów technicznych i przekazania do eksploatacji, protokołów zdawczo-odbiorczych, protokołów zdawczo-odbiorczych środków trwałych przekazania na rzecz ówczesnego państwowego przedsiębiorstwa przesyłowego, dzienników budów, decyzji wydanych przez ówczesne organy administracji publicznej np. Urzędy Wojewódzkie, Burmistrzów Miast, Wojewódzkich Zarządów Rozbudowy Miast i Osiedli itp. ustalające miejsce i warunki realizacji budowy i lokalizacji urządzeń przesyłowych, decyzji zatwierdzających plan inwestycyjny w zakresie budowy i lokalizacji urządzeń przesyłowych wraz z planem realizacyjnym obejmującym część opisową i graficzną wybudowanych urządzeń przesyłowych, planów z mapkami itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty