Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 1526/15
Przedmiotem skargi na przewlekłe prowadzenie postępowania jest podejmowanie przez organ w toku postępowania czynności zbędnych lub wykonywanie czynności pozornych, a także powstrzymywanie się od podejmowania czynności niezbędnych do rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy, co w konsekwencji prowadzi do nieracjonalnego przedłużenia terminu jej załatwienia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie NSA Maciej Dybowski (spr.) del. NSA Jacek Hyla Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Gospodarki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2014 r. sygn. akt I SAB/Wa 536/14 w sprawie ze skargi C. S. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Ministra Gospodarki w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczeń 1) oddala skargę kasacyjną 2) zasądza od Ministra Rozwoju na rzecz C. S. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2014 r. sygn. akt I SAB/Wa 536/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi C. S. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Ministra Gospodarki w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczeń: 1. zobowiązał Ministra Gospodarki do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia 10 grudnia 2013 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia nr 53 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 28 sierpnia 1948 r. o przejęciu na własność Państwa przedsiębiorstwa [...] w części dotyczącej nieruchomości stanowiących w chwili przejęcia własność A. i Z.S. oraz orzeczenia Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 5 grudnia 1958 r. w sprawie zatwierdzenia protokołu zdawczo odbiorczego przedsiębiorstwa [...] w części dotyczącej nieruchomości stanowiących w chwili przejęcia własność A. i Z. S. - w terminie dwóch miesięcy od daty doręczania prawomocnego odpisu wyroku wraz z aktami sprawy; 2. stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. oddalił skargę w części dotyczącej wymierzenia grzywny; 4. zasądził od Ministra Gospodarki na rzecz skarżącego C. S. kwotę 340 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty