Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 983/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 1891/13 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek uczestnika postępowania o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1891/13, oddalił skargę [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] czerwca 2013 r. w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Po rozpatrzeniu wniosku Parafii [...] z siedzibą w Warszawie Zarząd Dzielnicy [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowo - usługowego z garażem podziemnym, niezbędną infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu wraz z budową miejsc parkingowych naziemnych oraz wjazdu od drogi wewnętrznej na działkach o nr ew. [...]/3, [...]/4, [...]/6 oraz na części działek [...]/1, [...]/2, [...]/5, [...]/1, [...]/2 i [...] z obr. [...] przy ul. [...] 2 i ul. [...] na terenie dzielnicy [...] w Warszawie.
Decyzją z dnia [...] czerwca 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie, po rozpatrzeniu odwołania [...] oraz Stowarzyszenia [...] z siedzibą w Warszawie, utrzymało w mocy decyzję Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] grudnia 2012 r.
Rozpatrując odwołania Kolegium wskazało, że w celu ustalenia wymagań dla planowanej nowej zabudowy i zagospodarowania terenu wyznaczono wokół przedmiotowej działki granice obszaru analizowanego i przeprowadzono na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jako załącznik została do decyzji dołączona mapa w odpowiedniej skali i na podstawie tej mapy organ pierwszej instancji wyznaczył obszar analizowany, w którym znalazły się obiekty, które pozwoliły na określenie funkcji, gabarytów i parametrów dla inwestycji, którą planuje inwestor. W ocenie Kolegium przeprowadzona analiza, stanowiąca załącznik do decyzji, określiła możliwości realizacji planowanego zamierzenia zgodnie z warunkami określonymi w decyzji oraz po spełnieniu wymogów wynikających z prawa budowlanego na etapie postępowania o uzyskanie pozwolenia na budowę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty