29.04.2015

Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. II OSK 1864/14

Zakres sądowej kontroli wyznacza przedmiot danej sprawy administracyjnej zdeterminowany prawnymi podstawami wydanego w niej rozstrzygnięcia, poza którymi sąd administracyjny I instancji nie jest uprawniony do podejmowania żadnej interwencji.

Teza od Redakcji

 

Dnia 29 kwietnia 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur /spr./ sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 marca 2014 r. sygn. akt II SA/Gd 21/14 w sprawie ze skargi A.F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 12 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Gd 21/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę A.F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy Sztum z [...] marca 2013 r., nakazującą A.F. i A.F. przywrócenie poprzedniego stanu wody na gruncie poprzez usunięcie pryzm ziemi z działki nr 1 położonej w S. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że stosownie do przepisu art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 145 ze zm.), jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom. Jednocześnie organ powołał się na art. 29 ust. 2 ww. ustawy, który nakłada na właściciela gruntu pełną odpowiedzialność za szkodliwe zdarzenia zachodzące na jego gruncie, niezależnie od tego, czy są one następstwem przypadku, czy też działań osób trzecich, jeżeli stanowią przyczynę zmiany stosunków wodnych gruntów sąsiednich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne