02.12.2015

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 822/14

 

Dnia 2 grudnia 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon sędzia NSA Grzegorz Czerwiński /spr./ sędzia del. WSA Marek Wroczyński Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2013 r. sygn. akt VII SA/Wa 1233/13 w sprawie ze skargi E. A. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie doprowadzenia zabytku - strefy ochrony konserwatorskiej do jak najlepszego stanu 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od E. A. na rzecz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2013 r., sygn. akt VII SA/Wa 1233/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. A. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] marca 2013 r. znak: [...] w przedmiocie doprowadzenia zabytku - strefy ochrony konserwatorskiej do jak najlepszego stanu.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Stołeczny Konserwator Zabytków decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2012 r. działając na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. nr 162 poz. 1568 ze zm., dalej jako ustawa) zobowiązał E. M. A. do doprowadzenia zabytku strefy ochrony konserwatorskiej "S." wpisanej do rejestru zabytków pod numerem [...] do jak najlepszego stanu poprzez zdemontowanie ogrodzenia wykonanego na dachu budynku przy ul. W. [...] w W. w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna.

Organ przyjął, że wpisanie do rejestru zabytków strefy ochrony konserwatorskiej oznacza, iż ochronie podlegają elementy kształtujące bryłę i wygląd zewnętrzny obiektów wchodzących w skład strefy ochrony konserwatorskiej. Zaznaczył, że modernizacja istniejącej architektury powinna się odbywać z poszanowaniem dla rozwiązań architektonicznych poszczególnych obiektów, jak i stylistyki zabudowy S.. Zaprzeczeniem powyższych zasad były prace w obrębie dachu przedmiotowego budynku. Wysokie ogrodzenie na lukarnach budynku przy ul. W. [...] jest widoczne w perspektywie tej ulicy, wobec czego ma ono wpływ na wygląd tego fragmentu strefy ochrony konserwatorskiej S. Ogrodzenie akcentuje dobudowane w latach późniejszych lukarny (po wybudowaniu pierwotnej bryły budynku). Spowodowało ono optyczne podwyższenie lukarn, co zaburzyło kompozycję bryły tego budynku. Obecnie, lukarny wraz z ogrodzeniem stanowią wyraźny element, który zaburzając harmonijną kompozycję bryły budynku negatywnie oddziałuje na wygląd założenia urbanistycznego ulicy W., stanowiącej fragment chronionego obszaru. Dodatkowym elementem mającym wpływ na obniżenie walorów architektonicznych chronionego obszaru jest forma i materiał z jakiego wykonano ogrodzenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty