08.12.2015

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 2285/15

Do sytuacji, w której wadliwość uzasadnienia wyroku może stanowić usprawiedliwioną podstawę skargi kasacyjnej, należy zaliczyć tę, gdy to uzasadnienie nie pozwala na kontrolę kasacyjną orzeczenia. Dzieje się tak wówczas, gdy nie ma możliwości jednoznacznej rekonstrukcji podstawy rozstrzygnięcia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia del. WSA Iwona Niżnik - Dobosz Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Dolnośląskiego od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 maja 2015 r. sygn. akt IV SAB/Wr 66/15 w sprawie ze skargi K. J. na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 13 maja 2015 r., IV SAB/Wr 66/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. J. na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej: I. umorzył postępowanie; II. stwierdził, że bezczynność Wojewody Dolnośląskiego nie miała charakteru rażącego naruszenia prawa, III. zasądził od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz K. J. kwotę 100,00 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że jakkolwiek Wojewoda Dolnośląski dokonał czynności wymaganej przepisami prawa, tj. wydał decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej, to jednak zasadność skargi podlegała merytorycznej ocenie, gdyż stan bezczynności ustał dopiero po jej wniesieniu do Sądu. Powyższy obowiązek wynika z art. 149 § 1 p.p.s.a., który stanowi, że sąd, uwzględniając skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez organy w sprawach określonych w art. 3 § 2 pkt 1-4a, zobowiązuje organ do wydania w określonym terminie aktu lub interpretacji lub dokonania czynności lub stwierdzenia albo uznania uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa. Jednocześnie sąd stwierdza, czy bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne