04.12.2015

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 2305/14

Osoba ubiegająca się o funkcję publiczną musi godzić się z zainteresowaniem publicznym co do jej osoby w aspekcie łączącym się z tą funkcją. Dostępność informacji o osobie pełniącej funkcję publiczną, które zdeterminowały jej wybór do pełnienia tej funkcji, pozwala także na zapewnienie efektywności wyrażonej w art. 60 ustawy zasadniczej konstytucyjnej zasadzie równego dostępu obywateli do służby publicznej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.), Sędzia del. WSA Andrzej Góraj, Protokolant starszy inspektor sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 czerwca 2014 r. sygn. akt II SAB/Łd 56/14 w sprawie ze skargi S.M. na bezczynność Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. oddala wniosek S.M. o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 7 marca 2014 r. S.M. zwrócił się do Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi o udostępnienie informacji publicznej w postaci kopii decyzji, stwierdzającej przygotowanie zawodowe do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przez J.W., pełniącego obowiązki Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi.

Pismem z dnia 17 grudnia 2013 r. Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi poinformował S.M., że J.W. pełniący obowiązki Łódzkiego Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego "posiada wykształcenie wyższe oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń".

W piśmie z dnia 21 marca 2014 r. Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi wyjaśnił, że prawo uzyskania dostępu do informacji nie obejmuje nośników, czy też źródeł informacji tj. form, w jakich ta informacja występuje, np. dokumentów. Tym samym, zakres przedmiotowy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. nr 112, poz. 1198 ze zm., dalej: u.d.i.p.), nie obejmuje nośników, czy też źródeł informacji, a jedynie samą informację. Prawo do informacji obejmuje prawo dostępu do informacji publicznej, nie zaś prawo domagania się doręczenia samego egzemplarza dokumentu, w którym informacja publiczna może być zawarta. Organ wskazał, że nie ma zatem podstaw prawnych do doręczenia kopii żądanej decyzji, ponieważ dokument ten tylko w części zawiera treść mającą charakter informacji publicznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne