Wyrok NSA z dnia 7 października 2015 r., sygn. II OSK 307/14
Podkreślić należy, iż z niewykonalnością decyzji mamy do czynienia, w sytuacji gdy nie ma możliwości technicznych wykonania decyzji tzw. niewykonalność faktyczna lub gdy istnieją prawne nakazy lub zakazy, stwarzające nieusuwalną przeszkodę w wykonaniu praw i obowiązków ustanowionych w decyzji tzw. niewykonalność prawna.
Teza od Redakcji
Dnia 7 października 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kamiński Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 7 października 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 16 października 2013 r. sygn. akt II SA/Ke 730/13 w sprawie ze skargi M. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] czerwca 2013 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 października 2013r., sygn. akt II SA/Ke 730/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] czerwca 2013 r., znak: [...], utrzymującą w mocy - po rozpatrzeniu wniosku M. M. o ponowne rozpatrzenie sprawy - decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] marca 2013 r. odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji własnej z dnia [...] lipca 2002 r. i utrzymującej ją w mocy decyzji tego organu z dnia [...] września 2002r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że wnioskiem z dnia [...] grudnia 2012 r. M. F. wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji SKO w Kielcach z dnia [...] lipca 2002 r. i utrzymanej nią w mocy decyzji tego organu z dnia [...] września 2002 r. zarzucając, że decyzje były niewykonalne w dniu ich wydania i ich niewykonalność ma charakter trwały. Wskazał, że decyzją Burmistrza Miasta i Gminy Osiek z dnia [...] listopada 2000 r. nałożono na niego obowiązek odtworzenia urządzenia wodnego nie figurującego w żadnych ewidencjach, planach czy mapach. Decyzją z dnia [...] lipca 2002 r. SKO odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...] listopada 2000 r., którą Burmistrz Miasta i Gminy Osiek nakazał M. F. przywrócenie do stanu poprzedniego "wodzieniaka" poprzez odtworzenie przepustu pod drogą dojazdową do pól, na działce oznaczonej nr [...] w S., stanowiącej własność M. F. Zdaniem Kolegium decyzja Burmistrza Miasta i Gminy Osiek była prawidłowa, a w sprawie nie wystąpiła żadna z przesłanek z art. 156 § 1 k.p.a. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy SKO w Kielcach decyzją z dnia [...] września 2002r. podtrzymało zawartą w decyzji z dnia [...] lipca 2002 r. ocenę legalności decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Osiek. Organ stwierdził, że nie zachodzą żadne przesłanki uzasadniające wyeliminowanie ww. rozstrzygnięcia z obrotu prawnego, w tym wskazana przez skarżącego przesłanka z pkt 5 art. 156 § 1 k.p.a. Organ podkreślił, że decyzją z dnia [...] lipca 2002r. utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] września 2002r. odmawiającą skarżącemu stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Miasta i Gminy Osiek z dnia [...] listopada 2000 r. i w tej sytuacji trudno jest zarzucić Kolegium, że decyzja z dnia [...] lipca 2002 r. jest niewykonalna i jej niewykonalność ma charakter trwały. Kolegium, odwołując się do art. 50 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne, wskazało, iż na podstawie kontroli z dnia 21 listopada 2000 r. ustaliło, że świeżo nawieziony piasek przez skarżącego na drodze dojazdowej spowodował niedrożność przepustu pod drogą, co stało się przyczyną zmiany kierunku spływu wody (widocznym na gruncie wyżłobionym rowkiem dochodzącym do miejsca nawiezienia piasku na drodze) oddziałując szkodliwie na działkę sąsiednią nr 2168, stanowiącą własność J. W. Organ podkreślił, że kilkakrotnie badał zgodność z prawem decyzji z dnia [...] listopada 2000 r. za każdym razem stwierdzając, że jest prawidłowa. Także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach nie doszukał się wad prawnych w rozstrzygnięciach Kolegium i organu I instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty