Wyrok NSA z dnia 27 października 2015 r., sygn. I OSK 1425/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 27 października 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy Dobre od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 26 listopada 2014 r. sygn. akt II SA/Bd 1167/14 w sprawie ze skargi Wójta Gminy Dobre na rozstrzygniecie nadzorcze Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nieważności zarządzenia w sprawie powołania komisji konkursowej 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy; 2. zasądza od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego na rzecz Wójta Gminy Dobre kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 26 listopada 2014 r., II SA/Bd 1167/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Wójta Gminy Dobre na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z [...] sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności zarządzenia Nr [...] Wójta Gminy Dobre z [...] czerwca 2014 r. w sprawie powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Publicznego Przedszkola w D.
W uzasadnieniu, Sąd I instancji wskazał, że na podstawie art. 5c pkt 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572, ze zm. - dalej "u.s.o.") wójt jest organem właściwym do powołania komisji konkursowej w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora przedszkola. Wójt Gminy Dobre powołał spornym zarządzaniem komisję konkursową w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Publicznego Przedszkola w D. Materialnoprawną podstawą powołania komisji jest art. 36a ust. 6 u.s.o. Wójt Gminy Dobre tylko częściowo wypełnił ustawowe zobowiązanie, bo powołał ośmiu członków komisji, uwzględniając przedstawicieli Gminy Dobre (organu samorządu terytorialnego prowadzącego przedszkole), przedstawicieli Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy, oraz przedstawicieli rady pedagogicznej oraz rodzicielskiej a także przedstawiciela Związku Nauczycielstwa Polskiego jako przedstawiciela zakładowej organizacji związkowej. Zwrócono jednak uwagę, że ustawodawca w art. 36a ust. 6 pkt 3 lit. c u.s.o., posłużył się zwrotem "zakładowych organizacji związkowych". Wyjaśnienia znaczenia tego zwrotu należy poszukać w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2014 r., poz. 167 - dalej "u.z.z."), bez którego nie będzie możliwe poprawne i pełne dokonanie wykładni art. 36a u.s.o.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty