16.10.2015

Wyrok NSA z dnia 16 października 2015 r., sygn. I OSK 271/14

Spostrzega się, że jakkolwiek nie tytuł pisma, lecz jego treść determinuje uznanie go za decyzję administracyjną, to do poddania danego aktu kontroli jako decyzja administracyjna wystarczy spełnienie następujących elementów materialnoprawnych: musi on pochodzić od organu administracji i w sposób władczy rozstrzygać w sprawie indywidualnej o prawach osoby niepodlegającej organowi służbowo czy organizacyjnie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA Wojciech Jakimowicz Protokolant sekretarz sądowy Małgorzata Kamińska po rozpoznaniu w dniu 16 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 738/13 w sprawie ze skargi K.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie z dnia 15 stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 2 sierpnia 2012 r. K.G. wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Powiatu w C. z dnia 5 września 1974 r., Nr [...]. Wnioskodawczyni zarzuciła rażące naruszenie prawa, tj. wydanie decyzji w stosunku do osoby nieżyjącej (art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.), oraz wydanie decyzji, która była niewykonalna, a ta niewykonalność miała charakter trwały (art. 156 § 1 pkt 5 k.p.a.).

Ww. decyzją z dnia 9 listopada 2012 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ciechanowie umorzyło postępowanie w przedmiotowej sprawie. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż akt administracyjny, którego stwierdzenia nieważności domaga się wnioskodawczyni nie jest decyzją administracyjną. Kolegium wyjaśniło, że pomimo, iż akt ten zatytułowany jest "decyzja", to jednak nie zawiera jednego z podstawowych jej elementów, tj. rozstrzygnięcia (osnowy), gdyż nie orzeka w sposób władczy i jednostronny o prawach lub obowiązkach konkretnego podmiotu. Skoro więc, postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności może być prowadzone w stosunku do decyzji i postanowień, na które służy zażalenie - to zaistaniały podstawy do umorzenia postępowania w przedmiotowej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp