04.11.2015

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. I OSK 3106/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) sędzia del. NSA Janusz Furmanek Protokolant asystent sędziego Iwona Rzucidło-Grochowska po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskich Kolei Państwowych [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 117/14 w sprawie ze skargi Polskich Kolei Państwowych [...] na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie nabycia przez gminę z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 29 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 117/14 oddalił skargę Polskich Kolei Państwowych [...] na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie nabycia przez gminę z mocy prawa własności nieruchomości.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wojewoda [...], po wszczęciu z urzędu postępowania komunalizacyjnego, decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 18 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm., dalej "ustawa komunalizacyjna"), stwierdził, że Gmina [...] z dniem 27 maja 1990 r. nabyła z mocy prawa nieodpłatnie prawo własności nieruchomości położonej w jednostce ewidencyjnej K., w obrębie nr [...], oznaczonej jako działki nr [...] o pow. 0,0215 ha oraz nr [...] o pow. 1,1471 ha., powstałe z podziału działki nr [...] o pow. 1,1686 ha, objętej księgą wieczystą nr [...], prowadzoną przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla [...] w [...]. W uzasadnieniu decyzji Wojewoda stwierdził, że działki nr [...] i [...] powstały z podziału działki nr [...] objętej księgą wieczystą nr [...], w której prawo własności wpisane jest na rzecz Skarbu Państwa. Wskazaną wyżej księgę wieczystą założono w 2004 r. w wyniku odłączenia działki nr [...] z księgi wieczystej nr [...], w której jako właściciel wpisany był Skarb Państwa. Wpisu tego dokonano na wniosek z dnia 11 lipca 1995 r., a podstawę wpisu przeniesiono ze Spisu II b. gm. kat. G. Uprzednio parcele tworzące tę nieruchomość objęte były Spisem II b. gm. - Dobro Kolei Państwowych. Parcele katastralne wchodzące w skład działek objęte były arkuszem posiadłości gruntowej lp. [...] gm. kat. K. G., który prowadzony był dla gruntów znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa (zarząd kolejowy). W księdze wieczystej nr [...] nie ujawniono prawa zarządu na rzecz przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Dokumenty stanowiące podstawę wpisu do księgi wieczystej przesądzają wyłącznie o prawie własności Skarbu Państwa. Zatem nieruchomość ta w dniu 27 maja 1990 r. stanowiła własność Skarbu Państwa. Oczywistym przy tym jest, że pomimo iż poprzednie oznaczenie nieruchomości (działki nr [...] i [...]) nie było tożsame z aktualnie obowiązującą numeracją, to chodzi o te same mienie, tylko inaczej oznaczone. W toku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego również nie ustalono, by na rzecz przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe zostało ustanowione, w formie prawem przewidzianej, prawo zarządu do gruntu. Skoro działki nr [...] i [...] w dniu 27 maja 1990 r. nie pozostawały w zarządzie przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe, to organ I instancji trafnie przyjął, że należały one do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, a w konsekwencji, iż nieruchomość spełnia przesłanki określone w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy komunalizacyjnej i z mocy prawa stała się własnością Gminy [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty